Częściowo odsłonięta została odnowiona elewacja narożnej kamienicy u zbiegu ul. Barlickiego i Wzgórze. Budynek to dzieło słoweńsko-włoskiego architekta Maksa Fabianiego, którego dziedzictwo można podziwiać głównie w Wiedniu. Przed laty działała w tym miejscu kawiarnia Karla Mikscha, zwanego „Allegrim”. 

Budynek stanowi własność gminy i znajduje się w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Zakres prowadzonych prac remontowych obejmuje remont elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej, podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej wraz z wykonaniem nowych instalacji centralnego ogrzewanie i wody użytkowej, remont klatki schodowej, konserwację dachu i zmianę układu funkcjonalnego lokali. Koszt remontu wynosi ok. 6 mln zł, w całości finansowany jest ze środków budżetowych. Jak dowiedział się portal, druga część elewacji będzie odsłonięta najpóźniej w sierpniu.

Remontowana kamienica wpisana jest do rejestru zabytków. W studium urbanistyczno-architektonicznym budynek opisana jako dwupiętrowy z przyziemiem i wysokim parterem. - Dachdwuspadowy, kryty blachą. W elewacjacjach ulicznych pełny wystrój architektoniczno-sztukatorski - czytamy.

Budynek u zbiegu ul. Barlickiego i Wzgórze powstał w latach 1899-1900 staraniem Komunalnej Kasy Osczędności, która postanowiła dobudować drugi budynek do swoje siedziby wzniesionej zaledwie dziesięć lat wcześniej według projektu architekta Karola Korna (to część narożnej kamienicy od ul. 3 Maja).

Projekt dobudowanej części do już istniejącej kamienicy przygotował nie Korn, a słoweńsko-włoski architekt Max Fabiani. To jedyne dzieło tego wybitnego twórcy w Bielsku-Białej, jego dziedzictwo podziwiać można w europejskich stolicach - Wiedniu czy Lublanie oraz włoskiej Gorycji. To w remontowanej obecnie kamienicy działała kawiarnia Karla Mikscha zwanego Allegrim i w tamtych czasach była to jedna z najbardziej renomowanych kawiarni w obu miastach. Później w tym miejscu działała Patria.

Dziś przez wielu bielszczan słowem „Patria” potocznie nazywana jest cała kamienica wybudowana dla KKO, choć w rzeczywistości budynki powstały w różnych okresach i według projektów różnych architektów.

bak