Dla firm emisje obligacji korporacyjnych są metodą na pozyskanie dodatkowych środków. W praktyce w ten sposób zaciągają dług u nabywcy papierów, jednocześnie zobowiązując się do wypłaty odsetek zgodnych z ustalonym oprocentowaniem. Czy zakup obligacji jest bardziej opłacalny niż lokaty w bankach? Ile rzeczywiście można zarobić na takiej inwestycji? Dowiedz się!

Jedno jest pewne – oszczędności są ważne i warto zadbać o zabezpieczenie finansowe w odpowiedni sposób. Pieniądze, które leżą na koncie w banku i nie pracują, z czasem tracą na wartości. Winę ponosi tu inflacja, która zmniejsza wartość nabywczą pieniądza.

Dlatego dobrym sposobem na zabezpieczenie oszczędności jest inwestycja. Za obarczone najmniejszym ryzykiem uznaje się lokaty bankowe, jednak w ich przypadku oprocentowanie jest dość niewielkie i nie można mówić o większych profitach.

Obligacje korporacyjne zapewniają atrakcyjny zarobek przy stosunkowo niewielkim ryzyku. Zależy ono jednak w dużej mierze od kondycji firmy, która je emituje.

Od czego zależy zysk z obligacji korporacyjnych?

Dochód z obligacji korporacyjnych jest wyższy niż z lokat bankowych. Wynika to z różnego oprocentowania. Emitent, czyli firma emitująca aktywa ustala ich cenę oraz wysokość odsetek, co pozwala oszacować całkowity zysk z inwestycji. Informacje na ten temat, jak również terminy wypłaty odsetek, znajdują się w warunkach emisji obligacji korporacyjnych.

Planujesz zapis na emisję obligacji? Sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko

Nie warto angażować się we wszystkie nowe emisje obligacji korporacyjnych, ponieważ wiele z nich generują niewielkie firmy o nieugruntowanej pozycji. Odsetki w takich wypadkach często są atrakcyjne, ale ryzyko niewypłacalności także jest duże. Przy braku zabezpieczenia i zadłużeniu emitenta zagrożenie, że nie zwróci pieniędzy jest spore.

Dlatego nie warto kupować najwyżej oprocentowanych papierów wartościowych. Najlepiej brać udział w emisji obligacji korporacyjnych wiarygodnych firm i liderów branż. Aby dobrze wybrać, należy przeprowadzić staranny research i mieć pewną wiedzę finansowo-inwestycyjną.

Niedoświadczone osoby powinny skorzystać ze wsparcia doradców, np. z domu maklerskiego Michael / Ström, przy pomocy których zainwestują kapitał w bezpieczny sposób.

Istotną kwestią są także notowania obligacji korporacyjnych na giełdzie Catalyst. Jeśli dany instrument finansowy jest notowany, a firma ma wysokie obroty, oznacza to odpowiednią płynność i szansę na sprzedaż aktywów po atrakcyjnej cenie. W praktyce – na wcześniejsze wyjście z transakcji. W Polsce obligacje emitowane są najczęściej na okres 2-5 lat, zatem możliwość ich wcześniejszej sprzedaży ma często duże znaczenie.

Wreszcie, sposobem na znaczące zmniejszenie ryzyka jest inwestowanie niewielkich kwot w różne aktywa. Mimo że papiery wartościowe są bezpieczniejsze niż akcje czy waluty, nadal istnieje ryzyko niewypłacalności emitenta – i tym samym utraty środków. Dywersyfikacja portfela, czyli inwestowanie w różne aktywa, pozwala zminimalizować straty w przypadku potencjalnego niepowodzenia.

Artykuł sponsorowany