Decyzją radnych w Bielsku-Białej rozpocznie działanie tzw. korpus wsparcia seniorów - to program ministerialny realizowany przy wsparciu samorządu. Jego celem jest zapewnienie wsparcia osób powyżej 65. roku życia. Seniorzy będą mogli liczyć na pomoc w realizacji spraw urzędowych, wykupieniu recept czy wyjściu na spacer pod opieką wolontariusza. Otrzymać mają także dostęp do telemedycyny.

Według danych GUS, na koniec 2021 r. w Bielsku-Białej zamieszkiwało 168 319 osób, z tego osoby w wieku 65 lat i więcej stanowiły 22,6 proc. ogółu mieszkańców. Końcem roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o utworzeniu na rok 2023 programu pn. „Korpus wsparcia seniorów”. Program ma stanowić wsparcie działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.

Celem programu jest zapewnienie wsparcia seniorów przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb gminy Bielsko-Biała. Adresatami programu są osoby starsze w wieku 65 lat i więcej, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem, prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Za realizację programu odpowiadać będzie MOPS, swoim zakresem obejmować będzie dwa moduły.

Moduł I, w ramach którego zapewnione usługi wsparcia z zaangażowaniem wolontariuszy obejmuje m.in. świadczenie usług w zakresie wsparcia społecznego, psychologicznego, a także wsparcia w czynnościach dnia codziennego oraz ułatwienie dostępu do specjalistycznej i podstawowej opieki zdrowotnej (realizowanie recept), a także pomoc w załatwieniu prostych spraw urzędowych.

Moduł II, służy poprawie bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania seniorów w miejscu zamieszkania poprzez dostęp do tzw. opieki na odległość realizowanej za pomocą "opasek bezpieczeństwa" wyposażonych w sygnał SOS, detektor upadku, lokalizator GPS. Urządzenie posiada również funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe oraz umożliwiające kontakt z opiekunami.

Program finansowany będzie ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (80 proc.) oraz wkładu własnego miasta (20 proc.). Warunkiem przystąpienia do programu było przyjęcie przez Radę Miasta uchwały ws. programu osłonowego, co stało się w czwartek jednogłośnie.

W dyskusji głos zabrał jedynie radny Tomasz Wawak z ramienia Niezależnych.BB, który przypomniał, że podobny program wsparcia seniorów już w Bielsku-Białej funkcjonował, teraz obejmie jednak znacznie większą liczbę beneficjentów (ok. 500 osób). - Jest to bardzo potrzebny program, miasto musi jednak zintensyfikować działania, aby do osób potrzebujących dotrzeć - uzasadniał.

ak