„Kronika Beskidzka” została Gazetą Roku 2022 w ogólnopolskim konkursie mediów lokalnych SGL Local Press! Nagrody rozdano dziś podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Dwie nagrody indywidualne odebrał Marcin Kałuski. Konkursowe jury oceniało łącznie ponad 400 tekstów i materiałów wideo.

Pierwszy konkurs SGL Local Press odbył się w 2008 roku, dziś podczas uroczystej gali w Warszawie podsumowano jego 15. edycję. Zgłoszono ponad 400 prac dziennikarskich - artykułów prasowych, ale także fotoreportaży i materiałów wideo. Przesyłać zgłoszenia mogły wszystkie redakcja ogólnopolskie o zasięgu mniejszym niż województwo. W każdej z dziewięciu kategorii było siedmiu nominowanych.

W jury tegorocznego konkursu zasiedli dziennikarze redakcji ogólnopolskich: Renata Gluza, Beata Biel, Marek Twaróg, Elżbieta Turlej, Andrzej Grygiel, Marzanna Zielińska oraz Grzegorz Kopacz. - Bez mediów nie ma demokracji, bez mediów lokalnych nie ma demokracji lokalnej - mówili organizatorzy.

Łącznie dziennikarze Wydawnictwa Prasa Beskidzka otrzymali aż 12 nominacji, zdominowaliśmy kategorię publicystyka, gdzie otrzymaliśmy aż cztery z siedmiu nominacji! To przełożyło się na zdobycie tytułu Gazety Roku 2022 przez „Kronikę Beskidzką”! Indywidualnie aż dwie statuetki i czek na nagrodę w łącznej kwocie
10 000 zł powędrował w ręce redaktora Marcina Kałuskiego - nagrodzony został artykuł „Żer na Kononowiczu” oraz wywiad wideo w Beskidzkiej TV - „Korekta płci jak ponowne narodziny”.

Nominowane materiały dziennikarzy Wydawnictwa Prasa Beskidzka: 

Publicystyka:
„Od nagłej i niespodziewanej seksafery zachowaj mnie Panie” - Marcin Płużek „Kronika Beskidzka”
„Gdy nie było niczego, był jazz” - Marcin Kałuski „Kronika Beskidzka”
„Krytyczna sytuacja przed SOR. Sześć dni później pacjent już nie żył” - Bartłomiej Kawalec „Kronika Beskidzka” (artykuł ukazał się również na łamach portalu www.bielsko.biala.pl)
„Żer na Kononowiczu” - Marcin Kałuski „Kronika Beskidzka”

Wywiad:
„Miasto takie ładne, tylko elity nie ma” - Wojciech Małysz „Kronika Beskidzka”

Reportaż prasowy:
„Ja się wyrywam na pogrzeb” - Magdalena Jóźwiak „Kronika Beskidzka”

Dziennikarstwo specjalistyczne i interwencyjne:
„Góra pieniędzy na gazety samorządowe” - Michał Cichy „Głos Ziemi Cieszyńskiej”

Fotografia i fotoreportaż:
„To się nazywa potrójne szczęście!” - Katarzyna Lindert-Kuligowska „Głos Ziemi Cieszyńskiej”
„Kuloodporni – silni mimo przeszkód” - Artur Jarczok „Kronika Beskidzka”

Wideo:
„Żaglówką przez Wisłę” - Michał Cichy - „Beskidzka TV”
„Korekta płci jak ponowne narodziny” - Marcin Kałuski „Beskidzka TV”

Akcja społeczna lub interwencyjna:
„Rozruszamy Bielsko!” - „Kronika Beskidzka”

Redakcja