Fot. Julia Ogińska, Spojrzenie, 2013, 50 × 70 cm

„Czas utracony” - to tytuł wyjątkowej wystawy fotograficznej, którą można oglądać w bielskiej Klubokawiarni Aquarium przy ul. 3 Maja. - Wszystkie wystawiane fotografie przeznaczam do sprzedaży, z której całkowity dochód trafi do organizacji charytatywnej w Ukrainie - stowarzyszenia Be Happy - mówi Julia Ogińska.

Julia Ogińska, Zagrożenie - stan zapalny, 2017, 50 × 70 cm

Do 25 marca w Aquarium można oglądać wystawę młodej artystki przybyłej do Bielska-Białej z ogarniętej wojną Ukrainy. „Czas utracony” - przybliżają w Galerii Bielskiej BWA - to niewielka ekspozycja uświadamiająca, jak wiele znaczy pamięć, jak cenne staje się przywoływanie wspomnień i przeżywanie ich na nowo, w czasie teraźniejszym, z nadzieją na lepsze jutro, spełnienie potrzeb wolności, godności i niezależności. Tytuły dziesięciu fotografii oraz ich opisy dopełniają ideę wystawy.

Julia Ogińska, Sanżijka – ziemia obiecana – 2020, 50 × 70 cm

Każdy chętny do wspomożenia ogarniętej wojną Ukrainy może wybrać zdjęcie i kupić je za 500 zł - taka jest cena podstawowa (można też zapłacić więcej). Fotografie można nabywać w trakcie wystawy, a ich odbiór nastąpi po zamknięciu ekspozycji. Zainteresowani proszeni są o przesyłanie ofert pod adres Fundacji Galerii Bielskiej ([email protected]).

Julia Ogińska, Milczenie nie jest złotem, 2012, 50 × 70 cm

25 marca o 17.00 Galeria Bielska BWA zaprasza do Klubokawiarni Aquarium na finisaż wystawy. Spotkaniu będzie towarzyszyć koncert pochodzącego z Mariupola Tymofiia Malkova oraz Platona Kobyakova z Krzywego Rogu, przy akompaniamencie Oleny Chigriny. Młodzi muzycy zagrają na ukraińskim instrumencie - sopiłce, utwory Beethovena, Pergolesiego, Ogińskiego oraz ukraińskie motywy narodowe.

Z kolei o 18.00 odbędzie się premierowy pokaz w Polsce ukraińskiego dokumentalnego filmu „Limbo” w reż. Mariny Nikitiny i Vincenta Lefebrve. Film mówi o dzieciach z niewielkiej Popasnej w Ukrainie, których szkołę w dużej mierze zniszczyły rosyjskie rakiety. Cena biletu wstępu na projekcję filmu wynosi 20 zł (płatność bezgotówkowa). Dochód zostanie w całości przeznaczony na cele charytatywne realizowane przez stowarzyszenie Be Happy.


Julia Ogińska, Niezależny, 2019, 50 × 70 cm

Stowarzyszenie Bee Happy powstało w 2014 roku; od 2019 roku skupia się na działalności charytatywnej, niosąc pomoc dzieciom dotkniętym działaniami Rosji, dzieciom niepełnosprawnym. Po 24 lutego 2022 roku skoncentrowało się na pomocy dla obywateli Ukrainy wewnętrznie przesiedlonych oraz tych, walczących z rosyjskim agresorem, udzielając pomocy humanitarnej i medycznej. Pod opieką fundacji znajdują się m.in. szpitale, w których leczeni są ranni żołnierze, a także dziewięć rodzinnych domów dziecka.

Rozmowa z Julią Ogińską w studiu Beskidzkiej TV, podczas której opowiada m.in. o najnowszej wystawie.

 


Wystawę można podziwiać w Klubokawiarni Aquarium. Fot. M. Kałuski


Julia Ogińska, Chwała Ukrainie, 2014, 50 × 70 cm


Julia Ogińska, Świat się tworzy - 2013, 50 × 70 cm


Julia Ogińska, Godziny mijają, 2019, 50 × 70 cm


Julia Ogińska, Historia kołem się toczy, 2014, 50 × 70 cm


Julia Ogińska, Jesienny sen, 2015, 50 × 70 cm


Julia Ogińska. Fot. Krzysztof Morcinek