W trakcie wczorajszego posiedzenia Sejmu podjęta została uchwała ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Przygotował ją klub PiS, którego posłowie z okręgu bielskiego poparli ją jednogłośnie. Przemysław Koperski z Lewicy, Mirosława Nykiel i Małgorzata Pępek z KO oraz Mirosław Suchoń z Polski 2050 nie zagłosowali.

Projekt uchwały odczytała marszałek Elżbieta Witek. - Sejm RP zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak - św. Jan Paweł II. Próba skompromitowania (...) materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 roku - brzmi treść uchwały przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy parlamentarzyści PiS z okręgu bielskiego - Stanisław Szwed, Grzegorz Puda, Przemysław Drabek, Kazimierz Matuszny i Grzegorz Gaża. Przemysław Koperski z Lewicy, Mirosława Nykiel oraz Małgorzata Pępek z KO, a także Mirosław Suchoń z Polski 2050 nie zagłosowali. Najprawdopodobniej parlamentarzyści wyjęli kartę, gdy przeprowadzono głosowanie.

Uchwała to reakcja na dokument opublikowany przez TVN24. W materiale pt. Franciszkańska 3 opisane zostały przykłady tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę, nim został papieżem. Dziennikarz dotarł do ofiar tamtych wydarzeń, opublikowane zostały także materiały przygotowane przez SB. Oświadczenie w sprawie materiału wydał Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (czytaj TUTAJ).

bak

Zdjęcie: wizyta Jana Pawła II w Bielsku-Białej w 1995 roku, fot. Bogdan Ziarko