Rada Miejska podjęła dziś uchwałę w sprawie podwyżki opłaty śmieciowej. Za jej przyjęciem był klub prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, przeciwko klub PiS i Niezależni.BB. Podwyższenie stawki to dodatkowy wpływ w kwocie ok. 4,8 mln zł, co pozwoli zbilansować system gospodarki odpadami w Bielsku-Białej.

Zgodnie z przedstawionym projektem uchwały, od 1 maja będą obowiązywać następujące stawki opłaty śmieciowej: 28 zł - dla 1-osobowego gospodarstwa, 56 zł - dla 2-osobowego gospodarstwa, 84 zł - dla 3-osobowego gospodarstwa, 108 zł - dla 4-osobowego gospodarstwa, 112 zł - dla 5-osobowego gospodarstwa, 114 zł - dla 6-osobowego gospodarstwa oraz 115 zł - dla 7 i więcej osobowego gospodarstwa. W przypadku nie wypełniania obowiązku segregacji stawka będzie podwyższona o 100 proc.

Jak tłumaczy magistrat, podniesienie opłaty śmieciowej w Bielsku-Białej to dodatkowy dochód w kwocie ponad 4,88 mln zł rocznie. Dzięki temu zbilansuje się system gospodarki odpadami. Ostatnia zmiana stawek opłat za śmieci w Bielsku-Białej miała miejsce 1 stycznia 2020 roku.

- Od tego czasu o 38 proc. zwiększyła się płaca minimalna, średnio o 123 proc. wzrosły ceny za energię elektryczną, o 68 proc. podrożało paliwo - wyliczono. Wszystko to wpływa na koszty świadczenia usług odbioru odpadów komunalnych, ich zagospodarowania, prowadzenia PSZOK, a także koszty administracyjne. Urząd Miejski szacuje, że w br. koszt tych usług wzrośnie o co najmniej 4,5 mln zł brutto.

Uchwałę poparło 12 radnych z klubu Jarosława Klimaszewskiego, przeciwko było 10 radnych z klubów: PiS oraz Niezależni.BB. Trzech radnych nieobecnych (Andrzej Gacek, Jacek Krywult, Dariusz Michasiów).

bak