Wydarzenia związane z 25. Bielską Zadymką Jazzową rozłożone zostaną w czasie i odbywać się będą w styczniu, marcu oraz czerwcu. Święto jazzu w Bielsku-Białej rozpocznie się 27 stycznia koncertem charytatywnych w BCK. Gwiazdy zagrają na rzecz budowy szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej.

- Z propozycją organizacji koncertu zgłosił się do mnie Piotr Wojtasik. Ten wybitny trębacz, kompozytor i pedagog był w 2022 roku rezydentem-wykładowcą w African Music School, szkole muzycznej, którą założył i rozwija w Republice Środkowoafrykańskiej polski misjonarz brat Benedykt Pączka - tak o idei koncertu w czasie ubiegłotygodniowej konferencji promującej wydarzenie mówił Jerzy Batycki.

Republika Środkowoafrykańska od blisko 10 lat pogrążona jest w walkach zbrojnych i konfliktach, a aż 65 procent dzieci zmuszane jest do pracy fizycznej lub wcielane do wojska, a władze przez ponad pół wieku nie wybudowały ani jednej szkoły. Dlatego twórcy kultowej Zadymki zdecydowali się pomóc.

- W tej chwili trwają przygotowania do koncertu, tworzone są nowe aranże. Jest to wydarzenie, którego nigdy nie było i nie będzie, jednorazowa inicjatywa grupy muzyków, których nie trzeba przedstawiać - Urszuli Dudziak, Anny Marii Jopek, Stanisława Sojki, Piotra Wojtasika czy całej plejady muzyków jazzowych. Podczas koncertu połączymy się także z bratem Benedyktem Pączką, a na scenie w trzech utworach razem z Anną Marią Jopek wystąpi jeden z wychowanków African Music School - Hipolit, który mieszka w Niepołomicach i uczy się w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej - dyrektor Batycki.

Co do samej 25. Bielskiej Zadymki Jazzowej, organizatorzy chcieli aby w tym roku festiwal powrócił do terminu zimowego. Ważą się jednak losy sponsora - Grupa Lotos, która była nim przez 19 lat, została sprzedana. Z racji trwających rozmów, organizatorzy przesunęli termin głównych koncertów na czerwiec.

Tak jak w roku poprzednim organizatorzy zaplanowali małą rozgrzewkę w marcu - 2 marca odbędą się w BCK dwa koncerty - wystąpią amerykański saksofonista Chris Potter i znany amerykański trębacz Randy Brecker, zdobywca pięciu nagród Grammy. Następnego dnia - 3 marca - odbędzie się tradycyjny koncert na Szyndzielni. Główne koncerty jubileuszowego festiwalu zaplanowano od 12 do 18 czerwca w Bielsku-Białej, Katowicach i Zabrzu. Na ogłoszenie listy wykonawców trzeba jeszcze poczekać.

bb

Zdjęcie: Urząd Miejski w Bielsku-Białej.