Płaskorzeźba przedstawiająca herb Białej została dziś rano zamontowana na zwieńczeniu attyki dawnej siedziby władz miejskich, którą była narożna kamienica przy ul. Ratuszowej i 11 Listopada. Herb wzorowany jest na zachowanym eksponacie z papieru firmowego miejskiej Komunalnej Kasy Oszczędności z 1915 roku. W przyszłym miesiącu świętować będziemy 300. rocznicę nadania Białej praw miejskich.

O zakończeniu prac przy rewitalizacji dawnej siedziby władz Białej informowaliśmy w weekend. Dziś na zwieńczeniu attyki od strony placu Wojska Polskiego zamontowany został herb miasta, który znajdował się w tym miejscu przed laty. Płaskorzeźbę przedstawiającą herb Białej wykonała pracownia konserwacji zabytków Marii Osielczak, która w Bielsku-Białej niedawno realizowała m.in. renowację portalu z płaskorzeźbą przedstawiającą dwie żaby, która zdobi wejście do secesyjnej kamienicy oddalonej o zaledwie kilkaset metrów od dzisiejszej instalacji. Nad całością prac inwestycyjnych czuwał Miejski Konserwator Zabytków Jacek Konieczny.

Te same elementy heraldyczne

Od pewnego czasu pomiędzy konserwatorami trwały ustalenia na temat wzoru herbu, który w formie płaskorzeźby miał zwieńczyć remont dawnej siedziby władz miejskich. Jak mówi w rozmowie z naszym portalem Maria Osielczak, zachowały się przedstawienia herbu Białej z dokumentu lokacyjnego, kiedy otrzymała ona prawa miejskie 9 stycznia 1723 roku.

- Ten herb przedstawiony był na płaskim, stylizowanym kartuszu, który nie współgra z dekoracją sztukatorską elewacji odnowionego ratusza. Po analizie zachowanych fotografii archiwalnych i po konsultacjach z Miejskim Konserwatorem Zabytków Jackiem Koniecznym stwierdzono, że herb, który umieszczony był w zwieńczeniu elewacji dawnej siedziby władz miejskich miał bardziej mięsisty, plastyczny kartusz - wyjaśnia konserwator dzieł sztuki.

Po analizie zachowanych wzorów ostateczny wybór padł na herb Białej z papieru firmowego Komunalnej Kasy Oszczędności z 1915 roku. Zarówno herb sprzed blisko 300 lat, jak i ten z początku XX wieku mają te same elementy heraldyczne: na owalnym polu ze szrafowaniem (owalny kształt nawiązuje do pieczęci miejskiej) umieszczone są dwie pięciolistne róże z języczkami między płatkami, owal otoczony jest napisem "SIGILLUM OPIPIDI S.R.M. BIALA".

Litery w herbie są złocone

Herb umieszczony jest na kartuszu z wolutami, kartusz został zwieńczony koroną, a w części dolnej otoczony wiązkami liści. Jak tłumaczy Maria Osielczak, charakterystyczną cechą jest to, że w herbie Białej nie zastosowano tarczy herbowej, a właśnie owal. Płaskorzeźba, która została zainstalowana w środę na zwieńczeniu attyki zabytkowej kamienicy wykonana została na podstawie istniejącego, niewielkiego rysunku. W pierwszym etapie sporządzono kartonowy wzór, który pozwolił na przygotowanie poszczególnych części w ustalonej wielkości i proporcjach.

- W kolejnym etapie wykonany został model identyczny z oryginałem, następnie wykonano formę silikonową i odlewy w technice mieszanej. Zastosowano masy sztukatorskie do odlewów, rdzeń wykonano z lekkich materiałów, aby obniżyć ciężar, cały kartusz ma wymiary 115 x 120 cm. Litery w herbie są złocone, do tego celu wykorzystano złoto płatkowe 23,5 karata - mówi Maria Osielczak.

bak

Foto: Adam Kanik

Foto: archiwum