Według wszystkich dotychczasowych źródeł historycznych, zamek w Grodźcu wzniesiono w XVI wieku. Po badaniach archeologicznych i architektonicznych okazało się jednak, że jego środkowa część, która w późniejszym czasie została rozbudowana, powstała zdecydowanie wcześniej, bo już w średniowieczu.

- Mam niezwykłą okazję do tego, żeby prowadzić badania na obiekcie, który tak naprawdę nigdy nie był porządnie przebadany pod względem architektonicznym i archeologicznym - mówi Jacek Proszyk, kustosz na zamku w Grodźcu.

- Okazało się, że środkowa część zamku powstała już w średniowieczu i prawdopodobnie była to wieża mieszkalno-obronna podobna w wymiarach do Wieży Piastowskiej w Cieszynie. Środkowa część naszego zamku ma 9 metrów i 10 centymetrów, a dolny wymiar Wieży Piastowskiej w Cieszynie to właśnie 9 metrów i 10 centymetrów. W średniowieczu takie wymiary to raczej nie może być przypadek - komentuje Jacek Proszyk.

- Rodzina Grodzieckich w połowie XVI wieku rozbudowała wieżę i przebudowała zamek. Okazało się, że w tamtych czasach rezydencja wcale nie była jednopiętrowa - jak długo myślano. Już wtedy był to obiekt dwupiętrowy - dodaje.

To nie koniec ciekawostek i niesamowitych odkryć. Wszystkie można poznać w najnowszym materiale Beskidzkiej TV. Prace na zamku w Grodźcu dobiegły końca, trwają ostatnie odbiory i wkrótce obiekt stanie się ogólnodostępnym muzeum, które będzie można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się. Na wszystkich czekają niezwykłe eksponaty!