Kilka dni temu na autobusach miejskich w Bielsku-Białej pojawiły się nowe oznakowania systemu identyfikacji wizualnej oraz logotypy. Czytelnicy pytają, dlaczego znaki są dwa - jedno MZK, a drugie Komunikacji Miejskiej w Bielsku-Białej. Czy to oznacza, że pasażerów przewożą dwa podmioty? A jeśli tak, to po co, bo do tej pory MZK dawał sobie z tym radę.

Nowe logotypy pięknie prezentują się na autobusach miejskich w Bielsku-Białej. Są przejrzyste, ciekawe pod względem designu, podobają się wielu mieszkańcom miasta. Mniej zorientowani w temacie pytają jednak, dlaczego loga są dwa. Okazuje się, że jeden należy do przewoźnika, a drugi do tego, który przewozy zleca.

Przypomnijmy, w 2019 roku aktem notarialnym oficjalnie powołana do życia została spółka pod nazwą Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej, która od 1 stycznia 2020 przejęła zadania operatora komunikacji miejskiej w mieście. Wcześniej zakład działał w budżetowych strukturach samorządowych. Komunikacja Miejska w Bielsku-Białej jest dzisiaj organizatorem, a MZK operatorem, czyli mówiąc prościej - wykonawcą usługi transportu publicznego w mieście.

Kwestia nowego oznakowania autobusów wynika z zapisów umowy nr KM VII.7240.1.2019 o świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, zamienionej aneksem nr 20 z dnia 31 grudnia 2021 wprowadzającym „Zasady oznakowania pojazdów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej Sp. z o.o. Decydenci chcieli najwidoczniej zaznaczyć, który podmiot czym się zajmuje. - Celem wprowadzenia nowego oznakowania pojazdów było m.in. poinformowanie pasażerów, kto jest Organizatorem, a kto Operatorem Publicznego Transportu Zbiorowego w Bielsku-Białej - usłyszeliśmy w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym.

Poza zamieszczeniem na pojazdach logotypów operatora i organizatora przewoźnik sukcesywnie wprowadza także nowe - czytelniejsze wzory numerów taborowych, dodatkowe lokalizacje numerów na ścianach pojazdów nad linią okien w przedniej i tylnej części autobusów oraz nowe piktogramy dotyczące wózków inwalidzkich i dziecięcych na środkowych drzwiach.

ak

Foto: MZK