Dziś w niektórych polskich miastach odbywa się specjalna akcja policyjna, podczas której funkcjonariusze za pomocą dronów namierzają kierowców korzystających z telefonów komórkowych w trakcie jazdy. Bielska drogówka akcję z użyciem drona rozpocznie jutro. Jej celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Od dziś policjanci w wielu polskich miastach używają dronów, by sprawdzić, czy kierowcy korzystają z telefonów komórkowych. Kamery kontrolować będą sytuację nie tylko w czasie jazdy, ale również w trakcie oczekiwania na przejazdy przez skrzyżowania.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy można otrzymać mandat w wysokości 500 zł i 12 punktów karnych. Wystarczy trzymać telefon w ręku, aby zostać ukaranym. Dwukrotna wpadka grozi zatrzymaniem uprawnień do kierowania pojazdami.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej zapowiada, że działania z użyciem drona zaplanowane zostały na środę, 23 listopada. Za pomocą bezzałogowych urządzeń funkcjonariusze dbać będą przede wszystkim o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w ramach działań „NURD”. To kolejna tego typu akcja odbywająca się cyklicznie na drogach Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

Jak mówi asp. sztab. Katarzyna Chrobak z KMP w Bielsku-Białej, jeśli za pomocą kamer umieszczonych w dronach ujawnione zostaną jakiekolwiek wykroczenia, w tym korzystanie z telefonu w trakcie jazdy, wobec kierowców łamiących przepisy bez wątpienia zostaną wyciągnięte konsekwencje.

ak

Foto: Policja