Philips zwolni nawet 4 tys. pracowników, w tym z zakładów w Polsce. Krajowe media wskazują, że redukcje obejmą także fabrykę koncernu w Bielsku-Białej. Istotnie, w naszym mieście działa zakład Signify podlegający holenderskiemu podmiotowi o tej samej nazwie, ale zwolnienia pracowników nie będą dotyczyć firm z branży oświetlenia.

Informacja o zwolnieniach w koncernie Philips pojawiła się tydzień temu. Międzynarodowy podmiot notujący straty finansowe zwolni nawet 4 tys. pracowników na całym świecie - to ok. 5 proc. załogi. Redukcja etatów ma dotyczyć także polskie oddziały koncernu. W depeszy agencyjnej, którą masowo cytowały ogólnopolskie media, znalazła się informacje, że zakłady Philipsa działają m.in. w Pile i Bielsku-Białej. Koncern zatrudnia w Polsce łącznie ok. 5 tys. pracowników.

W naszym mieście działa fabryka kojarzona z Philipsem, ale od kilka lat nosi nazwę Signify (dawniej Philips Lighting) i działa w branży oświetleniowej - na podstawie umowy licencji z Royal Philips sprzedaje produkty pod nazwą koncernu. Na koniec 2021 roku spółka Signify Poland Bielsko zatrudniała 174 pracowników. W ub. roku miała ponad 79 mln zł przychodu i rok zakończyła zyskiem (1,49 mln zł przeznaczono na dywidendę). Cały kapitał zakładu w Bielsku-Białej kontroluje holenderski podmiot o tej samej nazwie.

To istotne szczegóły w kontekście wiadomości o masowych zwolnieniach w Philipsie. Jak poinformowano nasz portal, ogłoszony przez koncern plan redukcji etatów dotyczyć ma tylko spółki Royal Philips, która w Polsce ma oddziały m.in. w Warszawie i Łodzi. Firma zajmuje się technologiami medycznymi - diagnostyki obrazowej, monitorowania zdrowia pacjentów, informatyki medycznej oraz w dziedzinie zdrowia konsumentów i opieki domowej.

bak