Miasto wystawiło na sprzedaż narożną kamienicę u zbiegu ul. Piwowarskiej i św. Trójcy w Bielsku-Białej. Nabywca będzie musiał w ciągu czterech lat przeprowadzić kompleksowy remont nieruchomości, po czym będzie ona pełnić funkcję usługowo-mieszkalną. Cena wywoławcza kamienicy wynosi niewiele ponad 4,2 mln zł, a od kwoty osiągniętej w przetargu udzielona zostanie bonifikata w wysokości 70 proc. Zgodę na zbycie obiektu wyraził wojewódzki konserwator zabytków.

Trzykondygnacyjna kamienica z piwnicą wybudowana została w XIX wieku. Budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 718 mkw. wyposażony jest we wszystkie niezbędne instalacje, ale lokale ogrzewane są piecami. Nieruchomość pełni funkcję usługowo-mieszkaniową. Na parterze znajduje się lokal użytkowy o powierzchni 33 mkw.

Zabezpieczenie przed degradacją

Nieruchomość stanowi element zabytkowego układu urbanistycznego miasta Bielska-Białej wpisanego do rejestru zabytków na podstawie decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków z 1976 roku - urząd w kwietniu br. wyraził zgodę na sprzedaż nieruchomości. Miasto w warunkach sprzedaży zastrzegło, że kamienica musi przejść kompleksowy remont.

W pierwszym etapie, w terminie maksymalnie roku od zawarcia umowy notarialnej, nabywca będzie zobowiązany do wykonania niezbędnych zabezpieczeń budynku przed dalszą degradacją (zabezpieczenie dachu i zagrożonych elementów konstrukcji). W ramach drugiego etapu, w terminie maksymalnie czterech lat od zawarcia umowy, nabywca musi zagospodarować zabytek na cele użytkowe, a także przeprowadzić kompleksowy remont kamienicy z uwzględnieniem jej historycznej funkcji i wartości zabytku.

Prace mają obejmować m.in. remont elewacji z zachowaniem jej historycznej formy, konserwację konstrukcji balkonów i balustrad, odtworzenie izolacji przeciwwilgociowej, wymianę i renowację stolarki zewnętrznej i wewnętrznej, wymianę instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej, kompleksowy remont dachu, a także remont wnętrza.

Kary w razie opóźnienia remontu

Jeśli nabywca nie dotrzyma terminów remontu, zapłaci kary. Ich wysokość w każdym roku opóźnienia wynosić będzie: 5 proc. zaoferowanej ceny bez bonifikaty w przypadku pierwszego etapu oraz 15 proc. dla drugiego etapu. Zapłata kar umownych zostanie zabezpieczona poprzez ustanowienie na nieruchomości hipoteki do kwoty 50 proc. zaoferowanej ceny nieruchomości, która nie będzie uwzględniać bonifikaty.

Miasto w warunkach przetargu zastrzega sobie również prawo odkupu nieruchomości w terminie pięciu lat od daty zawarcia aktu notarialnego umowy sprzedaży. Skorzystanie z prawa odkupu może nastąpić w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania nabywcy do przeprowadzenia remontów nieruchomości.

bak