W Bielsku-Białej brakuje ogrzewalni dla bezdomnych - z takim wnioskiem zwrócił się radny PiS Andrzej Gacek w interpelacji do władz miasta. Ze statystyk policyjnych wynika, że co roku na terenie kraju z powodu wychłodzenia organizmu umiera kilkadziesiąt osób. Już teraz podczas chłodniejszych nocy bezdomni z Bielska-Białej koczują w budynkach użyteczności publicznej czy też w śmietnikach.

Podczas coraz chłodniejszych nocy bezdomni szukają schronienia przed zimnem. Czasami spotkać ich można w wiatach śmietnikowych, innym razem w budynkach użyteczności publicznej, do których wejście nie jest zamykane. Zdarza się, że bielszczanie w trosce o życie bezdomnych wpuszczają ich na klatki schodowe i do piwnic.

Z interpelacją w tej sprawie zwrócił się do władz miasta radny Andrzej Gacek. - Na spotkaniu Rady Osiedla Górne Przedmieście w dniu 21 września 2022 został zgłoszony wniosek, aby w naszym mieście została uruchomiona ogrzewalnia. Jest to miejsce, gdzie osoby bezdomne mogłyby się schronić, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Na spotkaniu tym obecni byli przedstawiciele niedawno zarejestrowanego stowarzyszenia, które zgłosiło gotowość prowadzenia ogrzewalni. Obecne na spotkaniu osoby oraz przedstawiciele kilku sąsiednich osiedli bardzo pozytywnie odnieśli się do tego pomysłu - informuje bielski radny.

Statystyki policyjne potwierdzają, że każdej zimy w okresie od listopada do marca w Polsce z powodu wychłodzenia organizmu umiera średnio kilkadziesiąt osób. Pomimo widocznego spadku liczby ofiar mrozu i zimna w ostatnich latach (111 osób w sezonie 2016/17, 40 w 2021/22) problem wciąż jest poważny.

O to, czy miasto rzeczywiście potrzebuje ogrzewalni zapytaliśmy w wydziale polityki społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. - W przeszłości ogłaszane były dwa konkursy, nikt się jednak nie zgłosił. Ale skoro konkursy były to oznacza, że ogrzewalnia jest potrzebna - mówi naczelniczka wydziału Ewa Swatek.

Tym razem może być inaczej. Radny Andrzej Gacek w swojej interpelacji zaznaczył, że wspomniane stowarzyszenie miało kontaktować się już z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej. Radny zaproponował, aby koszty ogrzewalni znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Póki co nie wiadomo, jakie będą koszty utrzymania ogrzewalni.

Władze miasta mają 14 dni na odniesienie się do interpelacji.

ak