Urząd Miejski w Bielsku-Białej wydał pozwolenie na remont konserwatorski elewacji frontowej zabytkowej kamienicy przy ul. 3 Maja 5. W najbliższych tygodniach dojdzie do zebrania wspólnoty mieszkaniowej, na której zapadnie decyzje w sprawie realizacji inwestycji. Ponad 82 proc. udziałów w ponad 120-letniej nieruchomości posiada bielska gmina.

Kamienica przy ul. 3 Maja 5 zbudowana została w 1901 roku według projektu Karola Korna, jednego z twórców wielkomiejskiego wizerunku centrum Bielska-Białej. Na początku XX wieku siedzibę spółki miała w niej słynna w tamtym czasie fabryka mebli giętych z Jasienicy - Thonet-Mundus. Przed laty nieruchomość nazywano kamienicą Grety Fischer, która była wdową po zmarłym kantorze bielskiej synagogi Rudolfie Fischer. W 1989 roku działał tam Wojewódzki Komitet Obywatelski „Solidarności”.

Rozmowy ze wspólnotą mieszkaniową

Budynek oprócz pięknej historii posiada liczne walory architektoniczne. Zaprojektowany został w stylu historyzmu z elementacji secesji, jest dwupiętrowy, z wysokim parterem oraz sutereną. We wnętrzu zachowała się historyczna klatka schodowa z kutą balustradą oraz ceramiczne płytki. W fasadzie zdobi go hełm kryty blachą z kopułką pokrytą łuską i sterczyną. Kamienica posiada również kamienny cokół oraz pozostałości tzw. kostiumu francuskiego. Jej dach jest mansardowy, pokryty blachą.

Fasada oraz elewacja południowa ma niezwykle bogaty wystrój architektoniczno-sztukatorski z kartuszami. Utrzymana jest secesyjnie asymetrycznie, ma charakterystycznie zaookrąglone narożniki oraz wykroje górnych okien, co nadaje jej miekką formę. W bramie znajduje się dekoracyjna kuta krata. Jesienią 2021 roku kamienicę wpisano do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Jej stan techniczny od dłuższego czasu jest katastrofalny. Obiekt wymaga przeprowadzenia pilnego remontu.

W marcu podjęcie działań zmierzających do remontu fasady kamienicy zapowiadał miejski konserwator zabytków Jacek Konieczny, który podjął w tej sprawie rozmowy ze wspólnotą mieszkaniową. Jak ustalił nasz portal, pod koniec lipca Urząd Miejski w Bielsku-Białej wydał pozwolenie na przeprowadzenie prac budowlanych nieruchomości. Pozwolenie zakłada przeprowadzenie remontu konserwatorskiego oraz odnowienie elewacji frontowych, bez zmian zagospodarowania działki.

Nie obejmuje witryn sklepowych

Zakres prac inwestycyjnych został uzgodniony ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kiedy zabytkowa kamienica wypięknieje? W październiku dojdzie do zebrania wspólnoty, na którym zarządca przedstawi współwłaścicielom propozycje w zakresie terminu i szacowanych kosztów. Projekt nie obejmuje wykonania witryn sklepowych na parterze, a naprawa dachu zostanie wykonana z remontem kominów w innym terminie - na te prace wydano oddzielne pozwolenie.

Obecnie ponad 82 proc. udziałów w kamienicy posiada bielska gmina. W budynku znajduje się sześć lokali mieszkalnych, z których dwa są własnościowe, oraz jedenaście lokali użytkowych wchodzących w skład zasobu komunalnego. Jedno z własnościowych mieszkań o powierzchni 114 mkw. wystawione zostało na sprzedaż za 435 tys. zł. Lokal wymaga gruntownego remontu.

bak