Miasto Bielsko-Biała ogłosiło drugi przetarg na dostawę energii elektrycznej. Tym razem postępowanie dotyczy zakupu prądu na potrzeby oświetlenia ulicznego w 2023 roku. Lampy mają zapalać się 15 minut przed zachodem i gasnąć kwadrans po wschodzie słońca.

Przetarg zakłada dostawę energii elektrycznej do 472 punktów zasilania oświetlenia ulicznego (rok temu 469) rozmieszczonych w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Zgodnie z warunkami postępowania, lampy uliczne mają zapalać się 15 minut przed zachodem słońca, a wyłączać 15 minut po wschodzie (czas pracy sterowany będzie zegarami astronomicznymi).

W okresie zamówienia, którym jest 2023 rok, szacunkowa ilość dostarczonej energii elektrycznej wyniesie ok. 7,4 GWh. Rok temu plan zakładał zakup ok. 9,46 GWh.

W ostatnich latach koszty oświetlenia ulicznego w Bielsku-Białej stale rosną. W przetargu rozstrzygniętym w 2018 roku (zakup energii do oświetlenia w 2019 rok) budżet miasta wydał na ten cel 3,92 mln zł, rok później było to 4,37 mln zł, a w 2020 kwota nieznacznie przekroczyła 5 mln zł. W ub. roku oświetlenie ulic w mieście kosztowało niespełna 6 mln zł.

bak