Dziś otwarto oferty w przetargu na dokończenie budowy osiedla komunalnego przy ul. Wapiennej i Solskiego w Bielsku-Białej. Dwie najtańsze oferty są o blisko 30 mln zł droższe niż budżet przewidziany przez samorząd na dokończenie prac budowlanych.

Ta inwestycja ciągnie się od wielu lat. Na naszych łamach wielokrotnie opisywaliśmy problemy z budową sześciu bloków komunalnych na działkach u zbiegu ul. Wapiennej i Solskiego. Wiosną firma realizującą prace zeszła z placu budowy po tym, jak kolejny raz wystąpiła z roszczeniem finansowym do inwestora. Gmina nie przystała na te żądania, bo postęp prac był mizerny. W ciągu blisko roku zrealizowano prace warte ok. 1,5 mln zł, czyli zaledwie 2,5 proc. całego kontraktu.

Wykonawcy udało się zrealizować tzw. przekładki sieci sanitarnych i elektroenergetycznych oraz przebudował ciepłociąg. Wykonano również ok. 30 proc. prac budowlanych związanych ze wzniesieniem jednego z sześciu bloków. W tej sytuacji kontrakt zerwano i przystąpiono do inwentaryzacji placu budowy. W sierpniu ogłoszono przetarg na dokończenie robót budowlanych i wyłonienie firmy, która zbuduje m.in. 205 mieszkań pod klucz.

Dziś otwarto koperty z ofertami w postępowaniu przetargowym. Wpłynęły trzy na kwoty: 91,23 mln zł, 91,68 mln zł oraz 108,04 mln zł. Na dokończenie budowy miasto planowało przeznaczyć 61,09 mln zł, a zaktualizowany kosztorys inwestorski zakładał kwotę blisko 86 mln zł. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na pierwsze półroczne 2025 roku.

bak