To niepopularna decyzja, ale ze względu na sytuację ekonomiczną poważnie ograniczone zostaną tegoroczne wydatki na świąteczną dekorację Bielska-Białej - dowiedział się nasz portal. Jej konsekwencją będzie brak okolicznościowego oświetlenia na głównych ulicach miasta. Świątecznej dekoracji nie zabraknie jednak na placach Chrobrego, Wojska Polskiego czy Rynku.

Portal zapytał w Ratuszu o środki na świąteczną dekorację Bielska-Białej, bo w projekcie uchwały budżetowej, która ma zostać przyjęta na najbliższej sesji Rady Miejskiej znalazła się kwota 200 tys. zł tytułem zwiększenia planowanych wydatków. W odpowiedzi poinformowano nas, że w tym roku miasto będzie udekorowane znacznie skromniej niż zazwyczaj.

- W związku ze stale pogarszającą się sytuacją ekonomiczną samorządów tegoroczny budżet Bielska-Białej przeznaczony na to zadanie został w znaczący sposób pomniejszony. Decyzją prezydenta miasta, na dekorację świąteczną w sezonie 2022/2023 przeznaczone zostanie tylko 40 proc. ubiegłorocznej kwoty, która również została pomniejszona względem kwot wydawanych na to zadanie przed pandemią. Konsekwencją tej trudnej decyzji będzie brak okolicznościowego oświetlenia w ciągu głównych ulic miasta - wyjaśniają bielscy urzędnicy.

Urząd planuje skupić się na udekorowaniu punktowych, reprezentacyjnych miejsc Bielska-Białej. Świątecznego oświetlenia nie zabraknie m.in. na Rynku oraz na placach Ratuszowym, Wolności i Chrobrego, czyli na tych obszarach, gdzie będą odbywały się tegoroczne Święta na Starówce. Wśród planowanych dekoracji bożonarodzeniowych mieszkańcy odnajdą te, które są już charakterystyczne dla naszego miasta - choinki, szopka, sanie Św. Mikołaja, ramka do zdjęć, Reksio czy Bolek i Lolek.

- Zostaną również wykonane naturalne kompozycje w istniejących donicach w ciągu ulic 11 Listopada i Ratuszowej. Ostateczna kwota przeznaczona na to zadanie będzie znana po przeprowadzeniu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na montaż, wykonanie i wynajem elementów dekoracyjnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami - usłyszeliśmy w Ratuszu.

bak