Od 1 stycznia 2023 wszyscy przedsiębiorcy, zarówno ci zatrudniający kilka osób, jak i płacący składki tylko za siebie, będą zobowiązani do posiadania profilu PUE ZUS. Dotychczas taki obowiązek był dla pracodawców rozliczających składki za więcej niż pięć osób.

Profil PUE ZUS dla przedsiębiorcy pozwala nie tylko nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale też odbierać korespondencję z zakładu. Pracodawca ma też stały dostęp do informacji na temat zwolnień lekarskich swoich pracowników, a ich chory pracownik nie musi dostarczać eZLA w formie papierowej do firmy. Natomiast jeśli takiego profilu PUE nie ma, pracownik nadal musi dostarczać „papierowe” zwolnienie (wydruk).

- Od przyszłego roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. I nie ma tutaj znaczenia, czy odprowadza składki tylko za siebie, czy też zatrudnia jedną, dwie, czy więcej osób - profil PUE będzie koniecznością - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Każdy płatnik musi założyć taki profil do końca grudnia br. W razie niedopełnienia tego obowiązku profil PUE płatnikowi założy ZUS (płatnik będzie musiał przekazać do ZUS swój adres elektroniczny) - zrobi to do 31 stycznia 2023.

bb