Ze te dwa buble dziesięć lat temu z kasy Bielska-Białej zapłacono ok. 800 tys. zł. Mowa o dwóch fontannach w Parku Słowackiego, które notorycznie ulegają awariom, a urzędnicy sami przyznają, że ponowne naprawianie jednej z nich wydaje się bezcelowe. Zdaniem władz miasta, negatywny wpływ na działanie urządzenia ma… otoczenie parku, gdzie zainstalowano fontannę.

Problem awaryjności fontann w Parku Słowackiego poruszył w interpelacji do władz Bielska-Białej radny Konrad Łoś. Przewodniczący klubu PiS przypomniał, że w latach 2018-2021 na remont fontanny Castello Re oraz Amplituda wydatkowano blisko 200 tys. zł. W związku z kolejną awarią i zalaniem pomieszczenia technicznego obu fontann na ich ponowne uruchomienia potrzeba minimum 230 tys. zł.

Uszkodzenie instalacji wodnej

W interpelacji radny Łoś pytał m.in. czy po stwierdzeniu awarii podejmowano działania prawne wobec wykonawcy fontann oraz czy urządzenia były ubezpieczone. Z odpowiedzi wiceprezydenta Adama Ruśniaka wynika, że do awarii obu fontann doszło w nocy z 7 na 8 lipca 2021 roku. Wtedy doszło do uszkodzenia instalacji wodnej - wyrwany został zawór, co spowodowało zalanie pomieszczenia technicznego fontann Amplituda i Castello Re.

- Posiadane dane dotyczące awarii nie pozwalają na wiarygodne przypisanie odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenia - wyjaśnia urzędnik. W przyszłości, aby zapobiec tego typu awarii, urządzenia zostaną wyposażone w odpowiednią technologię.

Szkodliwe otoczenie Amplitudy

Wiceprezydent Bielska-Białej poinformował, że z tytułu awarii ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w wysokości ponad 159 tys. zł. - Aktualnie trwa etap badania rynku w celu pozyskania ofert, aby uruchomić fontannę Castello Re - dodaje Adam Ruśniak. W przypadku drugiej fontanny pojawia się wątpliwość o „zasadność jej eksploatowania, gdy obok są aż trzy inne”.

Z wyjaśnień urzędnika wynika, że fontanna Amplituda położona jest w otoczeniu zieleni, co przy umiejscowieniu jej wypustów i odprowadzania wody w posadzce powoduje ciągłe zatykanie odpływów, filtrów i uszkodzenia pomp. Stale zanieczyszczany piaskiem, ziemią i innymi nieczystościami jest kanał technologiczny, co wpływa na koszt działania fontanny. Ostatni gruntowny remont fontanna przeszła w 2020 roku, gdy naprawiono wszystkie dysze i lampy.

bak

Na zdjęciu: działająca fontanna Amplituda/fot. UM Bielsko-Biała