Tradycyjne ukraińskie melodie i przyśpiewki można było usłyszeć w niedzielne popołudnie na bielskim Rynku, gdzie odbywał się XXVI Wędrowny Festiwal Kultury Ukraińskiej. Organizatorzy przekazali w darze na rzecz Ukrainy samochód dostawczy. Nie zapomniano o 102. rocznicy „Cudu nad Wisłą”, kiedy Polacy ramię w ramię z Ukraińcami odparli bolszewików.

Niedzielny koncert licznie zgromadził na Rynku bielską społeczność ukraińską oraz ich polskich przyjaciół. W ramach XXVI Wędrownego Festiwalu Kultury Ukraińskiej na scenie wystąpili Troisti Myzyky z Iwano-Frankowska, Huculska Zabawa z ukraińskiej Wyżnicy oraz Huculija - Narodowy Akademiczny Zespół Pieśni i Tańca z Iwano-Frankowska. Przez bite trzy godziny ze sceny płynęły dźwięki muzyki oraz ballad z najdalszych zakątków Ukrainy.

Zebrana publiczność aktywnie reagowała na wydarzenia na scenie. Były tańce, śpiewy oraz momenty wzruszenia, szczególnie, kiedy prowadzący bądź wykonawcy publicznie wypowiadali się na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz pomocy niesionej przez Polaków bratniemu narodowi ukraińskiemu. Wśród zaproszonych gości honorowych byli m.in. prezydent Jarosław Klimaszewski oraz Grażyna Staniszewska, szefowa Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, która przekazała kluczyki do busa podarowanego na rzecz Ukrainy.

Organizatorzy nawiązali do przypadającej 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, wspólnie śpiewając polsko-ukraińską piosenkę. Ciekawostką była przytoczona historia o oddziałach ukraińskich walczących ramię w ramię z polskimi żołnierzami przeciwko bolszewikom (w kwietniu 1920 przedstawiciele rządów Polski i Ukrainy zawarli w Warszawie sojusz przeciwko Rosji bolszewickiej. Przywódcy obu państw, Józef Piłsudski i Symon Petlura uznali, że w interesie Polski i Ukrainy jest wspólna walka z Sowietami. Piłsudski dążył do utworzenia silnego i przyjaznego Polsce państwa ukraińskiego nad Dnieprem, stanowiącego bufor odgradzający Polskę od Rosji Sowieckiej. Dzięki sojuszowi przeciwko bolszewikom walczyło kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich żołnierzy - przyp. red.).

Impreza odbyła się przy finansowym wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Miasta Bielsko-Biała oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Tekst i foto: Adam Kanik