Czarna, czerwona, zielona, biała żółta, ziołowa, owocowa, na odchudzanie, na przeziębienie, na stres - to tylko niektóre z propozycji herbat, jakie znajdziesz na sklepowych półkach. Dlaczego herbata jest tak popularnym napojem i czy faktycznie warto po nią sięgać?

Herbata to napój o niezwykle bogatej tradycji, a także światowej sławie. Jest nie tylko smacznym naparem, ale również symbolem, zwyczajem. Przyjrzyjmy się, na czym polega jej fenomen i jakie korzyści wiążą się z piciem herbaty.

Prozdrowotne właściwości herbaty

Aktualny wybór herbat na rynku jest tak ogromny, że każdy może znaleźć wśród nich swój ulubiony gatunek oraz sposób parzenia, by osiągnąć smak trafiający w jego gusta.

Herbata to przede wszystkim bogate źródło antyoksydantów, czyli substancji, które spowalniają procesy starzenia się, a także rozwój stanów zapalnych w organizmie. Ponadto herbata wykazuje działanie:

  • pobudzające,
  • orzeźwiające, 
  • rozgrzewające,
  • uspokajające,
  • poprawiające koncentrację,
  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • przyspieszające gojenie się ran,
  • wspierające działanie układu krążenia, oddechowego, nerwowego,
  • redukujące ryzyko powstawania kamicy nerkowej i żółciowej,
  • aktywizujące pracę układu pokarmowego, przyspieszające przemianę materii.

Wiele właściwości herbaty zależy od konkretnego gatunku, a także sposobu jej parzenia. Ta sama zielona herbata wyjęta z kubka po 2-3 minutach zadziała na organizm pobudzająco, po dłuższym czasie zaś pomoże Ci się wyciszyć i uspokoić. Herbaty ziołowe charakteryzują się specyficznymi cechami, które sprzyjają odpowiednio pracy nerek, wątroby, serca, jelit, mózgu, itd.

Herbata koi nerwy i łagodzi obyczaje

W wielu krajach, m.in. w Anglii, Chinach, Japonii, Maroko, Rosji, Turcji, picie herbaty wiąże się z głęboką tradycją, specjalnymi rytuałami i stanowi ważny element kulturowy. W Polsce czas na herbatę również dla wielu osób jest chwilą na odpoczynek, relaks, refleksje w samotności lub rozmowę z bliskimi. W wielu domach kultywuje się wieczorne picie herbaty z członkami rodziny, jako moment na zdanie sobie relacji z minionego dnia, zaplanowanie kolejnego i po prostu bycie razem. Celebrowanie wspólnych lub nawet samotnych chwil doskonale podkreślą specjalne kubki. Warto, by każdy z domowników miał swój ulubiony kubek, który będzie mu się kojarzył z przyjemnością oraz wyciszeniem.

Psychologowie zachęcają często do tego, by stworzyć w domu tego rodzaju zwyczaj, mający służyć podtrzymaniu czy nawet wzmocnieniu więzi. W sytuacjach kryzysowych, sporach zalecają odczekać, jak opadną emocje i usiąść przy wspólnym stole lub w przydomowym ogródku, omówić to, co stało się kością niezgody oraz znaleźć rozwiązanie problemu. Picie herbaty w trakcie trudnej rozmowy pozwala się odprężyć, zająć czymś ręce.

Czy można pić herbatę bez ograniczeń?

Jak niemal w każdym przypadku, również tutaj umiar ma znaczenie. Nadużywanie herbaty może się niekorzystnie odbić na zdrowiu fizycznym. Zbyt duże ilości fluoru oraz glinu mogą ograniczać zdolność wchłaniania mikroelementów, przesuszać skórę oraz błony śluzowe, podwyższać ciśnienie krwi.

Dopóki jednak nie pijesz więcej niż pięć filiżanek herbaty dziennie, nie musisz zastanawiać się nad tym, czy nie przekraczasz zalecanej normy. Na czarną herbatę powinny uważać osoby z chorobami układu pokarmowego. Pita regularnie może podrażniać żołądek i błony śluzowe. Z kolei zielona herbata na wrzody żołądka jest wręcz zalecana jako wsparcie w trakcie kuracji leczniczej.

Artykuł sponsorowany