KMP w Bielsku-Białej zakończyła śledztwo w sprawie wyłudzenia środków z NFZ przez lekarza, który prowadząc na terenie miasta prywatny gabinet ginekologiczny, miał poświadczać nieprawdę w dokumentacji. Według ustaleń śledztwa, w ciągu dwóch lat lekarz wyłudził około 15 tys. zł na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia.

Śledczy bielskiej komendy zajmujący się zwalczeniem przestępczości gospodarczej zakończyli trwające od marca 2021 postępowanie przygotowawcze w sprawie nieuczciwego ginekologa. W toku wykonanych czynności ustalono, iż w okresie 2017/2018 lekarz, przyjmując pacjentów w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, bez ich wiedzy i zgody dopisywał im fikcyjne wizyty i rzekomo świadczone usługi lekarskie, które rejestrował w dokumentacji pacjentów ewidencjonował, a na tej podstawie otrzymywał refundację z NFZ.

W ramach postępowania przesłuchano kilkuset pacjentów, co pozwoliło na przedstawienie niemal 370 zarzutów i skierowanie aktu oskarżenia do sądu. Policjanci na poczet zwrotu nienależnie pobranych środków finansowych oraz przyszłych kar zabezpieczyli kwotę 20 tys. zł. Lekarzowi grozi kara do ośmiu lat więzienia.

bb