Planujesz zakup samochodu z drugiej ręki i zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zweryfikować czy ma on ważną polisę OC? A może nie pamiętasz do kiedy jest ubezpieczone Twoje auto, a papierowa wersja umowy z ubezpieczycielem przepadła? W takich sytuacjach możesz skorzystać z informacji dostępnych dla każdego w internecie. Oto jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony!

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta i gdzie szukać informacji na temat ważności polisy OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu i motocykla lub innego pojazdu mechanicznego. Brak ważnej polisy może oznaczać poważne konsekwencje finansowe. Ważność ubezpieczenia jest rutynowo sprawdzana podczas standardowej kontroli drogowej. Weryfikuje ją też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który nakłada kary finansowe na właścicieli, którzy nie posiadają ważnej polisy OC dla swojego pojazdu.

Ubezpieczenie OC jest poduszką bezpieczeństwa zarówno dla osoby poszkodowanej w wypadku, jak i dla jego sprawcy. Jeśli zdarzy się, że spowodujesz stłuczkę, to koszty likwidacji szkody poniesie Twój ubezpieczyciel - ważna polisa odciąży Cię od konieczności płacenia poszkodowanemu z własnej kieszeni. Natomiast gdy to Twój samochód ulegnie zniszczeniu na skutek błędu innego kierowcy, otrzymasz odszkodowanie z jego OC.

Mechanizm ten powoduje, że terminowe opłacanie ubezpieczenia ma tak duże znaczenie. Oto sposoby na to, aby szybko zweryfikować czy kierowca ma ważne OC.

Jak sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego czy auto ma OC?

Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek przesyłania do bazy UFG informacji na temat umów OC i AC zawartych ze swoimi klientami. Ma to na celu jeszcze szybsze i łatwiejsze zweryfikowanie tego, czy właściciel pojazdu zadbał o wykupienie obowiązkowej polisy.

Jeśli wiesz, jak sprawdzić czy auto ma OC, możesz to zrobić niemal w dowolnym momencie - wystarczy, że masz dostęp do internetu. Aby to zrobić, wystarczy:

  • wejść na stronę www.ufg.pl,
  • podać dane na temat pojazdu, który chcesz sprawdzić - w odpowiednie pola należy wpisać jedynie numer rejestracyjny lub VIN,
  • wskazać dzień, na który chcemy zweryfikować czy pojazd ma ważne OC.

Po podaniu tych danych szybko otrzymasz informację zwrotną. Dowiesz się nie tylko czy OC jest ważne, ale poznasz również dane ubezpieczyciela.

Jak sprawdzić czy auto ma OC, korzystając z aplikacji mobilnej UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stworzył dwie aplikacje, które znacznie ułatwiają kierowcom sprawdzenie ważności polisy OC auta. Można z nich korzystać na smartfonach i tabletach z systemem Android i iOS. Te aplikacje to:

  • Na wypadek - po zainstalowaniu tej aplikacji musisz ustawić 4-cyfrowy PIN, który każdorazowo umożliwia jej uruchomienie. Aby sprawdzić czy polisa jest ważna, wystarczy podać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu,
  • Kup auto - ta aplikacja powstała z myślą o tych, którzy chcą kupić samochód z drugiej ręki. Za jej pomocą sprawdzisz OC auta oraz znajdziesz udostępnione wzory umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Ubezpieczenie OC - do kiedy jest ważne oraz inne informacje, które znajdziesz w bazie CEPiK

Informację na temat ważności polisy OC danego samochodu sprawdzisz w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Aby to zrobić, należy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i podać numer rejestracyjny auta, jego numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

Baza CEPiK jest bogatym źródłem informacji na temat samochodów. Dzięki niej dowiesz się czy dane auto jest ubezpieczone oraz jakie ma parametry techniczne, kiedy zostało wyprodukowane i kiedy przeszło badania techniczne. Będzie tam też widniała stosowna informacja, jeśli pojazd jest uznawany za kradziony.

Kiedy i jak sprawdzić czy samochód ma ważne OC?

Są sytuacje, kiedy nie możesz polegać na zapewnieniach innych kierowców i własnej intuicji - dotyczy to zwłaszcza ważności polisy OC. Musisz koniecznie sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony, jeśli:

  • Jest to pojazd z drugiej ręki, który zamierzasz kupić - jeśli masz wątpliwości czy dany samochód ma ważną polisę i zastanawiasz się jak sprawdzić ubezpieczenie auta, nie polegaj jedynie na tym, co powie Ci jego sprzedawca. Pamiętaj też, że nieuczciwi handlarze są w stanie nawet fałszować umowę z ubezpieczycielem, aby dobić targu. Dlatego kupując używany pojazd, zawsze miej przy sobie smartfona, który pozwoli Ci skorzystać z jednej z aplikacji UFG;
  • Jadąc nim, jego właściciel spowodował wypadek, na skutek którego ucierpiało Twoje auto - nie wierz w zapewnienia sprawcy stłuczki, że ma ważną polisę OC. Jeśli chcesz uniknąć problemów, ściągnij aplikację, skorzystaj z bazy CEPiK i szybko sprawdź, czy ubezpieczenie rzeczywiście zostało opłacone. 

Jeśli kupisz używany samochód, będziesz wracał nim do domu i zatrzyma Cię policja w celu przeprowadzenia kontroli drogowej, funkcjonariusz sprawdzi ważność OC. Jeżeli sprzedawca był nieuczciwy, może zdarzyć się, że ubezpieczenie było nieważne. W takiej sytuacji to Ty - jako nowy właściciel - będziesz musiał zapłacić wysoką karę za jazdę bez OC. Może ona wynieść nawet ponad 6 tys. zł. Jeszcze więcej możesz zapłacić, jeśli jadąc nieubezpieczonym samochodem, spowodujesz wypadek. Z tego powodu zarówno kupując auto, jak i uczestnicząc w stłuczce, zawsze weryfikuj ważność polisy - pozwoli Ci to uniknąć niemiłego zaskoczenia. 

Możesz też wypowiedzieć umowę OC, którą zawarł poprzedni właściciel pojazdu. Jeśli znajdziesz korzystniejszą finansowo polisę, jest to dobry pomysł. Może Ci w tym pomóc kalkulator ubezpieczeń OC ze strony CUK Ubezpieczenia.

Artykuł sponsorowany