Dziś w południe w Bielsku-Białej na zaproszenie poseł Mirosławy Nykiel z krótką wizytą przebywał Donald Tusk. W Dworku New Restaurant były premier spotkał się z przedstawicielkami Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia. Wśród gości pojawili się m.in. poseł Małgorata Pępek i senator Agnieszka Gorgoń-Komor, a także władze samorządowe Bielska-Białej.

Informacja o planowanej wizycie Donalda Tuska w Bielsku-Białej pojawiła się dziś nad ranem. Przed południem były premier był w Cieszynie, gdzie spotkał się m.in. z burmistrz miasta Gabrielą Staszkiewicz. Podczas briefingu prasowego dla mediów poruszony został problem wypłaty środków z KPO, z których możliwa byłaby odbudowa brakującego fragmentu linii kolejowej ze Skoczowa do Bielska-Białej, łączącej Cieszyn z naszym miastem i dalej Krakowem.

Zgodnie z planami, w południe lider PO pojawił się w Bielsku-Białej, gdzie spotkał się z lokalnymi przedsiębiorcami, przedstawicielkami Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia oraz samorządowcami. Spotkanie odbyło się w Dworek New Restaurant i miało charakter zamknięty. Donald Tusk odniósł się do bieżących wydarzeń politycznych i odpowiadał na pytania zadawane z sali.

Jego zdaniem, władza, która uzyskałaby nawet 90 proc. głosów ma niewielkie prawa wobec obywatela, który powinien mieć skuteczne możliwości jej kontrolowania. B. premier przekonywał, że głoszenie poglądów faszystowskich, rasistowskich czy komunistycznych jest działaniem opisanym przez polskie prawo i powinno być karane. Osoby z takimi poglądami powinny być eliminowane z życia publicznego. Jego zdaniem, PiS broni podobnego sposobu myślenia, jaki pchnął Putina do wojny.

Odnosząc się do pytania na temat bieżących problemów ekonomicznych, b. przewodniczący Rady Europejskiej przypomniał, że rząd PiS znacjonalizował kluczowe banki w Polsce. Jeśli państwo przejmuje nad czymś kontrolę - argumentował - to nie dlatego, żeby móc zatrudniać swoje rodziny w bankach i spółkach skarbu państwa, ale aby prowadzić skuteczną politykę finansową.

W spotkaniu z Donaldem Tuskiem w Dworku udział wzięli m.in. posłanki Mirosława Nykiel i Małgorzata Pępek, senator Agnieszka Gorgoń-Komor, przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk, radni Urszula Szabla i Krzysztof Jazowy, a także prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i wiceprezydent Przemysław Kamiński.

Przed wyjazdem z Bielska-Białej Donald Tusk odpowiadał na pytania dziennikarzy na zaimprowizowanej konferencji prasowej.

bak, rok