Zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia na życie, ale taka polisa kojarzy ci się przede wszystkim ze wsparciem dla bliskich na wypadek twojej śmierci? To tylko podstawowe rozwiązanie, którą można rozszerzyć o szereg dodatkowych opcji. Ich zakres zależy od twoich indywidualnych preferencji oraz oferty wybranego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie na życie w podstawowej formie - co zawiera?

Wiele osób zastanawia się nad zakupem dodatkowej polisy na życie, ponieważ ubezpieczenie państwowe nie spełnia ich oczekiwań. Prywatne ubezpieczenie na życie kojarzy się przede wszystkim z wypłatą pieniędzy rodzinie - a konkretnie osobie uposażonej - na wypadek śmierci ubezpieczonego. To podstawowa wersja polisy, która już w tej formie ma wiele zalet. Otrzymane środki finansowe (ich wysokość zależy od wielkości składek i może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych) można przeznaczyć na spłatę zobowiązań ubezpieczonego lub utrzymanie dotychczasowego standardu życia. Co ważne, odziedziczona suma ubezpieczenia nie jest objęta podatkiem od spadku.

Polisa na życie jest często wymagana przez banki jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Dla instytucji finansowej stanowi gwarancję ciągłości w spłacie zobowiązania, nawet jeśli kredytobiorca straci źródło swojego dochodu. Posiadacz kredytu może z kolei spać spokojnie, bo najbliższe osoby nie odziedziczą jego długu.

Polisa na życie w formie rozszerzonej - możliwe opcje dodatkowe

Polisę na życie można rozszerzyć o wybrane opcje dodatkowe, które są szczegółowo określone w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). W praktyce oznacza to, że ubezpieczenie przyda ci się w takich sytuacjach jak:

  • wypadek, po którym będziesz wymagać kompleksowej rehabilitacji;
  • pobyt w szpitalu - dzięki rozszerzonej wersji polisy dostaniesz pieniądze za każdy dzień spędzony w placówce;
  • urodzenie dziecka;
  • poważna choroba, która będzie wymagała wielu konsultacji z lekarzem specjalistą oraz terapii. Jeśli wybierzesz opcje dodatkowe, będziesz mógł leczyć się prywatnie (niektóre polisy dają wsparcie w leczeniu nowotworu, powikłań po COVID-19 lub cukrzycy);
  • utrata pracy z powodu wypadku lub innych okoliczności, które zaistniały bez twojej winy.

Swoją polisę możesz rozszerzyć o dodatkowe opcje w dowolnym momencie trwania umowy. Wymienionych wyżej sytuacji - pomimo stosowania najskuteczniejszych środków zapobiegawczych - nie da się przecież całkowicie wykluczyć, a pieniądze z ubezpieczenia pomogą ci uporać się z finansowymi konsekwencjami tych wydarzeń. 

Jak rozszerzyć zakres polisy na życie?

Opcje dodatkowe możesz wskazać już w momencie zakupu ubezpieczenia na życie. Jeśli nie wiesz, jakie zdarzenia powinny zostać objęte ochroną, porozmawiaj z doradcą - osoba ta pomoże ci zidentyfikować najważniejsze ryzyka i przygotuje dla ciebie indywidualną ofertę polisy. Jeśli w trakcie trwania umowy będziesz chciał zwiększyć zakres ochrony, skontaktuj się z ubezpieczycielem i wspólnie dokonajcie aktualizacji polisy - możesz zrobić to podczas spotkania na żywo lub online.

Artykuł sponsorowany