W Bielsku-Białej jest wiele miejsc, dzięki którym lato w mieście może być atrakcyjne. Aby trafić do większości z nich, wystarczy podjechać miejskim autobusem bądź rowerem albo po prostu podejść pieszo - tak zresztą będzie najdogodniej, ponieważ czasami trudno zaparkować samochód. To miejsca z historią, wśród natury, miejsca ciekawych aktywności, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Wbrew pozorom stworzenie listy atrakcyjnych miejsc w Bielsku-Białej nie jest łatwe. Po wpisaniu frazy, wśród najczęściej polecanych atrakcji w naszym mieście wyszukiwarka wskazuje m.in. dworzec kolejowy czy Dom Tkacza. Umówmy się jednak, że chyba nieliczni chcieliby spędzać wolny letni czas w budynku dworca. W doborze miejsc wartych odwiedzenia kierowaliśmy się więc takimi kryteriami, jak dostępność, uniwersalność i ciekawa oferta. Na naszej liście nie znajdziecie obiektów komercyjnych, ale takie, gdzie czas spędzać można bez ponoszenia wydatków.

1/ Cygański Las

Zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc w Bielsku-Białej. To propozycja przede wszystkim dla osób ceniących ciszę i spokój. Do Cygańskiego Lasu można wybrać się całymi rodzinami po to, by spacerować i obcować z przyrodą. Pierwsze wzmianki o lesie pochodzą z 1312 roku, kiedy został on przekazany we władanie mieszczanom bielskim. W gąszczu drzew nawet rowerzyści zdają się nie przeszkadzać, tym bardziej, że mają swoje wytyczone ścieżki.

W rezultacie niedawnej rewitalizacji wzbogaciła się oferta edukacyjna Cygańskiego Lasu. W niektórych miejscach stanęły tablice informujące np. o obiegu wody w przyrodzie. W lesie znajdziemy naturalne skupiska drzewostanu, jak m.in. buczyna karpacka, jaworzyna górska czy grąd subkontynentalny. Przez Cygański Las przebiegają szlaki turystyczne na Szyndzielnię, Magurkę Wilkowicką, Klimczok i Kozią Górę. Z lasu w niedługim czasie można dojść na bielskie Błonia, przysłowiowy rzut beretem jest także do pływalni miejskiej „Start”. Przy wejściu do Cygańskiego Lasu znajduje się pętla autobusu nr 1.

2/ Dębowiec

Bielsko-Biała jest miastem w górach, a co za tym idzie wszędzie wokół jest ich mnóstwo. Beskidy słyną z dostępności i atrakcyjności krajobrazowej. Na temat okolicznych gór powstało mnóstwo publikacji, przewodników, itp. Skupmy się więc na tym, co mamy na wyciągnięcie ręki.

Stok Dębowca od lat oferuje turystom sporo atrakcji: park linowy, siłownia zewnętrzna, kolej krzesełkowa. Na górę można zarówno wejść, jak i wyjechać gondolą. Spokojne wejście na niezbyt wymagający szczyt nie powinno zająć dłużej niż 40 minut. Po spacerze można tam schłodzić podniebienie zimnym napojem w schronisku górskim. Stamtąd co odważniejsi turyści wybierają się na Szyndzielnię bądź Klimczok. Kolej krzesełkowa na Dębowiec kursuje codziennie od 9:30 (poniedziałki od 10.00) do 18:30. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 8 zł.

3/ Rynek

Na naszej liście nie mogło zabraknąć Rynku, gdzie obecnie toczy się życie kulturalne miasta. Plac siłą rzeczy zapełnia się głównie wieczorami, gdy nagrzany słońcem beton już tak bardzo nie przeszkadza. W każdy wakacyjny weekend na lokalnej scenie odbywają się bezpłatne koncerty. Bielska starówka ma swój urok, szczególnie latem, o każdej porze dnia. Bogata wciąż oferta gastronomiczna w tej części miasta z pewnością umili niejedną chwilę. Zdaniem niektórych, taka rozrywka może być jednak dosyć kosztowna.

4/ Wzgórze Trzy lipki

Trzy Lipki to wzgórze o wysokości 386 m n.p.m. położone na terenie Starego Bielska. Wzgórze rozpoznawalne jest dzięki charakterystycznemu krzyżowi. Okolica jest popularnym miejscem spacerów, a ze szczytu wzniesienia rozpościera się widok na miasto i góry. W tym rejonie znajduje się także Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Sarni Stok. Na obszarze wzgórza Trzy Lipki rozciągają się łąki, gdzie żyją m.in. rzekotka drzewna i kumak górski oraz popularne ssaki, jak zające czy sarny. Na Trzy Lipki bez trudu można wjechać rowerem. Bielszczanie często wspominają o zapierającym dech w piersiach wieczornym widoku rozgwieżdżonego nieba nad Trzema Lipkami.

5/ Lotnisko

To miejsce zdecydowanie należy do spacerowych faworytów bielszczan. Rozległe ścieżki spacerowe i rowerowe sprawiają, że zadowolony powinien być każdy. Dodatkowo na bielskim lotnisku pojeździć można na rolkach, a przy dobrej pogodzie podziwiać gwiazdy i zachody słońca. W pobliżu zawsze znajdzie się budka z lodami, które pomogą znieść żar lejący się z nieba. Turyści z zasobniejszym portfelem mają możliwość przelotu szybowcem bądź awionetką. Za taką przyjemność trzeba zapłacić ok. 600-700 zł.

6/ Szlak bielskich zabytków

Bielsko-Biała to ciekawe miasto zarówno jeśli chodzi o dorobek kulturalny, jak i dziedzictwo narodowe. Pretekstów do spacerów tematycznych wymyślać można bez liku. Nie brakuje tutaj pięknych, odrestaurowanych kamieniczek i innych zabytków - Ratusz w Białej, Kamienica Pod Żabami, Zamek Sułkowskich. Wymieniać można długo. Miłośnicy historii zapewne z przyjemnością wybiorą taką formę spędzania czasu w mieście, szczególnie, że lwia część bielskich zabytków jest opisana stosownymi tabliczkami.

7/ Bulwary Straceńskie

Koryto potoku Straconka często służy do zmoczenia stóp ku ochłodzie w czasie upałów. Na miejscu rozległe tereny spacerowe, skate park, place zabaw, boisko, tablice edukacyjne. W pobliżu również liczne budki z pysznymi lodami. Pięknie odnowione i zagospodarowane bulwary przyciągają tłumy bielszczan już od wiosny.

8/ Zapora w Wapienicy

Kolejny ciekawy kierunek zarówno na spacer, jak i na przejażdżkę rowerem. Zapora im. Ignacego Mościckiego wybudowana w latach 30. ub. wieku jako jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie do dziś stanowi ciekawą atrakcję architektoniczną. Zbiornik jest położony na wysokości 478 m n.p.m., posiada powierzchnię 24 ha, głębokość maksymalną 22 m i pojemność ok. 1,3 mln m³.

Ze zbiornika pobierana jest woda konsumpcyjna dla miasta, dlatego zapora jest rzadko otwierana dla zwiedzających. Do zapory prowadzi asfaltowa ścieżka, a pobliskie lasy i szlaki umożliwiają atrakcyjne przedłużenie pieszej wycieczki. Poniżej, w miejscu wodospadów na rzece Wapienica bielszczanie upodobali sobie kąpiele wodne - to jedno z nielicznych miejsc w Bielsku-Białej, gdzie jest to wykonalne.

9/ Szlak rzeźb bajkowych

Młodsi bielszczanie i turyści mogą odkrywać bajkowe rzeźby bohaterów Studia Filmów Rysunkowych. Przejście wraz z pociechami od pomników Bolka i Lolka, Reksia, Smoka Wawelskiego aż do Pampaliniego Łowcy Zwierząt przy ul. Bohaterów Warszawy zajmie ok. godziny. Bielsko-Biała od jakiegoś czasu słynie także z murali. Spacery ich szlakiem organizowane są w okresie letnim przez Galerą Bielską BWA.

10/ Koncertowe Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej sporo dzieje się w sferze kultury. Chociaż w okresie wakacyjnym bielskie teatry zawieszają działalność, to w letnie weekendy na Rynku oraz Parku Słowackiego odbywa się cykl bezpłatnych koncertów „Dumni z BB”. Ciekawych artystów spotkać też można na Letniej Scenie Sfery Powered by Cavatina. Zwieńczeniem kulturalnego lata będą Dni Bielska-Białej zaplanowane na przełom sierpnia i września.

Adam Kanik

Na zdjęciu tytułowym: Cygański Las