Korzenie dzisiejszego TS Podbeskidzie sięgają 1907 roku - uważa Paweł Bieniecki, który konsekwentnie tłumaczy, dlaczego „Górale” są spadkobiercami piłkarskich tradycji BBTS. Bestsellerowa książka „BBTS 1907 - TS Podbeskidzie 2008” ukazała się w niewielkim nakładzie ponad dekadę temu i dziś przy odrobinie szczęścia można znaleźć ją jedynie na portalach aukcyjnych lub w antykwariacie. Za zgodą autora udostępniamy książkę do bezpłatnego pobrania!

Książka wydana w 2009 roku w nakładzie 1 tys. egzemplarzy była efektem kilku lat żmudnej pracy bielszczanina Pawła Bienieckiego. Autor przez trzy lata zbierał w różnych miejscach archiwalne materiały - odwiedzał redakcje gazet sportowych, rozmawiał z byłymi piłkarzami i trenerami BBTS czy szukał dawnych wydań gazet, w tym prasy niemieckojęzycznej. Dzięki temu zebrał najważniejsze fakty dotyczące ponad 100-letniej historii BBTS i bielskiej piłki.

Ferenc Puskas w Bielsku

Co znajdziemy w książce? Liczące ponad 350 stron wydawnictwo jest bogate w różne statystyki, wyniki spotkań z poszczególnych sezonów, tabele oraz ciekawostki związane chociażby z piłkarskimi transferami. Całość uzupełnia ponad 100 archiwalnych fotografii. Wstęp do książki napisali byli prezesi klubu: Marian Antonik i Jerzy Wolas, a także Czesław Biskup, były prezes Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Z lektury książki „BBTS 1907 - TS Podbeskidzie 2008” dowiemy się, że ponad 110 lat temu mecze z Bielitz-Bialaer Sport Verein (później BBTS) grała Wisła czy Cracovia, a na spotkania towarzyskie pod Klimczok przyjeżdżała Admira Wiedeń. W 1946 roku do Bielska zawitała drużyna Kispestu Budapeszt z późniejszą gwiazdą światowego futbolu Ferencem Puskasem, czemu z trybun przyglądało się ok. 8 tys. widzów.

Ponad 20 lat później, w 1968 doszło do planowanej od dłuższego czasu fuzji BBTS z Włókniarzem Bielsko-Biała. W latach 90. klub popadł w problemy finansowe związane z upadkiem przemysłu włókienniczego. Właścicielem stadionu przy ul. Młyńskiej był wtedy Krepol, który nie posiadał środków finansowych na utrzymanie obiektu.

Kontrowersyjna teza autora

W książce nie brakuje relacji z okresu, gdy klub pod kierownictwem prezesa Mariana Antonika i trenera Wojciecha Boreckiego w ciągu kilku lat awansował na zaplecze ekstraklasy lub gdy za czasów Stanisława Piecucha i Jana Żurka szturmował ekstraklasę, finalnie popadając jedynie w długi.

Zdaniem Pawła Bienieckiego, obecne TS Podbeskidzie jest spadkobiercą piłkarskich tradycji BBTS Włókniarz, który 11 lipca 1997 połączył się z DKS Inter Komorowice, a w wyniku fuzji powstał BBTS Ceramed Komorowice. Klub przystąpił do gry w piątej lidze - było to miejsce przysługujące właśnie drużynie BBTS. W kadrze nowego zespołu aż 16 z 22 piłkarzy stanowili dawni piłkarze BBTS.

Jeśli za datę utworzenia TS Podbeskidzie przyjąć 1907 rok, to w bieżącym roku „Górale” powinni świętować jubileusz 115-lecia istnienia. To kontrowersyjna teza w środowisku kibiców, którzy za datę powstania klubu chcą uznania 1995 roku, gdy powstał DKS Komorowice. W tym miejscu należy dodać, że DKS wycofał swoją drużynę seniorską z rozgrywek C-klasy po zakończeniu sezonu 1996/97.

Udostępniamy książkę „BBTS 1907 - TS Podbeskidzie 2008” do bezpłatnego pobrania STĄD.

bak