Grupa miłośników Malucha z legendarnym rajdowcem Sobiesławem Zasada na czele uda się w lipcu Fiatami 126p na wyprawę z Bielska-Białej do Turynu. Starsi Czytelnicy zapewne pamiętają, że Maluch był pojazdem rodzinnym, przydawał się jako dostawczak, a czasem jako samochód... rajdowy. Po drodze zaplanowano spotkania z kolekcjonerami fiacika, a w Turynie uczestników rajdu przyjmą władze Fiata.

W dniach od 9 do 16 lipca grupa miłośników fiata 126 p - 126Hooligans organizuje wyprawę Maluchami z Bielska-Białej do Turynu z okazji 50. rozpoczęcia produkcji tego pojazdu we Włoszech. Organizatorzy planują, że podczas konferencji prasowej wyprawę pożegnają Kajetan Kajetanowicz - wicemistrz świata w rajdach WRC3 2021 oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Udział w wyprawie potwierdziła załoga Sobiesław Zasada i Longin Bielak, którzy także fiatem 126 brali udział w dojeździe i rajdzie Monte Carlo w 1975 roku. Ministerstwo Infrastruktury objęło patronat honorowy nad wydarzeniem.

Skrócony plan wyjazdu:
dzień 1 - wyjazd spod bielskiego ratusza, konferencja prasowa, spotkanie z mediami i mieszkańcami miasta, przejazd trasą Bielsko Biała - Wiedeń 363 km, spotkanie z kolekcjonerami fiata w Wiedniu, wystawa aut;
dzień 2 - Wiedeń - Salzburg (przerwa) - Hochalpenstrasse - Lienz 495 km;
dzień 3 - Lienz - Werona (przerwa) - Bergamo 414 km, audycja na żywo w godz. 15.00-15.30;
dzień 4 - Bergamo – Turyn 185 km. Turyn - Fiat, Pininfarina, Bertone, przejazd torem fabrycznym i zwiedzanie fabryki, spotkanie władz Fiata z Sobiesławem Zasadą, Kajetanem Kajetanowiczem oraz członkami wyprawy;
dzień 5 - Turyn - Jesolo koło Wenecji 434 km, wystawa aut w Jesolo;
dzień 6 - Przerwa serwisowa, audycja na żywo w godz. 15.00-15.30;
dzień 7 - Jesolo - Klagenfurt (przerwa) - Graz 388 km, ok godz. 14.00 wejście do Radiostrady na żywo;
dzień 8 - Graz - Bielsko-Biała 553 km, powitanie samochodów w Bielsku-Białej.

Każdy z pojazdów będzie miał zamontowany nadajnik GPS z dużym bezpłatnym transferem danych na Europę. Powstanie strona, na której każdy będzie mógł śledzić położenie pojazdów. Oprogramowanie dostarczy Rally Communication, nadajniki dostarczy i zamontuje Sobiesław Zasada Automotive.

bb

Foto: FCA Poland