Dziś w południe w siedzibie Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłe Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Centrum otrzyma nazwę OKO, która została wybrana w konkursie. Będzie to połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki w oparciu o dorobek SFR. W uroczystości wzięli udział posłowie, samorządowcy oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Zobowiązaliśmy się do tego, żeby wspólnie rozwijać Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Miejsce, które jest znane wszystkim Polakom, wszystkim pokoleniom, a także znane na świecie. Chcemy wrócić do tego. Dla mnie przede wszystkim to jest wytwórnia filmowa. Wytwórnia ma wrócić do produkowania filmów animowanych dla dzieci. Chcemy rozwijać polską produkcję filmową. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy dbali o to, żebyśmy mogli rozwijać nasze własne, mądre projekty w obszarze animacji filmowej - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński w czasie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Bajki i Animacji.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. prezydent Jarosław Klimaszewski, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, posłowie Przemysław Drabek i Stanisław Szwed, przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk oraz radni miejscy.

Zaproszeni goście złożyli podpisy pod aktem erekcyjnym wydanym na pamiątkę 75. rocznicy powstania Studia Filmów Rysunkowych i otwarcia nowego rozdziału, którym jest OKO. Obszar Kreacji Obrazu, taką bowiem nazwę wybrano w konkursie przeprowadzonym za pośrednictwem Facebooka, będzie połączeniem nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych. To największa tego typu inwestycja w Polsce, a nawet w tej części Europy. Miejsce rozrywki i edukacji proponujące dzieciom oraz ich rodzicom m.in. naukę przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych.

Kamień węgielny został poświęcony i zamurowany. Minister Gliński wspominał swoją pierwszą wizytę w Bielsku-Białej, kiedy w latach 60. jako zapalony rysownik miał okazję zwiedzać Studio Filmów Rysunkowych. Wicepremier wyraził zadowolenie z faktu, że przetarg na budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji wygrała firma wywodząca się z Bielska-Białej. Jego zdaniem, lokalny patriotyzm będzie działać na korzyść prowadzonych prac budowlanych.

Dyrektor SFR Maciej Chmiel opowiedział, nad jakimi projektami będzie w najbliższej przyszłości pracować wytwórnia. Wiadomo, że będą to przynajmniej trzy filmy animowane. Następnie goście zwiedzili zabytkową willę Rotha.

Generalnym wykonawcą Centrum Bajki i Animacji jest Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Projekt finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Centrum ma być gotowe jesienią 2023 roku.

Tekst i foto: Adam Kanik