Pięciokondygnacyjny blok z 28 mieszkaniami powstanie przy ul. Stażystów w Komorowicach. Inwestorem jest spółka SIM Śląsk Południe, w której udziały mają m.in. bielska gmina oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Inwestycja warta ponad 12 mln zł ma rozpocząć się w przyszłym roku. Mieszkania przeznaczone będą na wynajem przez rodzin, których dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup własnego lokum na rynku deweloperskim, mają być oddane pod koniec 2026 roku.

Spółka SIM Śląsk Południe została powołana w październiku ub. roku. Zgodnie z planami, w Bielsku-Białej w dwóch lokalizacjach powstać ma ponad 150 mieszkań na wynajem dla do osób i rodzin nieposiadających własnego lokum, ale dysponującymi środkami na regularne opłacanie czynszu. Ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup własnego mieszkania na rynku deweloperskim.

Nieudany projekt budowy

Powoli nabierają kształtów plany związane z budową bloku przy ul. Stażystów w Komorowicach, gdzie grunt o łącznej powierzchni ok. 2400 mkw. i wartości ponad 1 mln zł posiada Krajowy Zasób Nieruchomości. Wcześniej wspomniane działki - naprzeciwko bloku przy ul. Daszyńskiego - należały do bielskiej gminy, ale samorząd przekazał je kilka lat temu do zasobu państwa pod nieudany projekt budowy mieszkań w ramach Mieszkania Plus.

Na budowę domu mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Stażystów samorząd chce teraz uzyskać wsparcie finansowe ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Zakładana wysokość wkładu pieniężnego związanego z realizacją inwestycji wynosi niewiele ponad 1,2 mln zł. Za pieniądze te bielska gmina obejmie nowe udziały w spółce. Uchwałę w tej sprawie musi podjąć Rada Miejska.

Pięć kondygnacji bez podpiwniczenia

Do projektu załączono „kosztorys szacunkowy realizacji przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego”. Dowiadujemy się z niego, że planowany blok wielorodzinny ma mieć pięć kondygnacji naziemnych bez podpiwniczenia. W budynku znajdzie się 28 mieszkań o powierzchni użytkowej od 40 do 64 mkw. Na terenie nieruchomości powstanie także parking - na każde mieszkanie przypadać ma zaledwie 1,2 miejsca postojowego. Będą tereny zielone wraz z placem zabaw i ławkami parkowymi. Nasadzone zostaną rośliny.

- Budynek wzniesiony będzie w technologii tradycyjnej. Posadowienie bezpośrednie za pomocą fundamentów, ściany murowane, stropy żelbetowe wraz z wykończeniem do stanu zamieszkania z podstawowym wyposażeniem. Zakłada się rozpoczęcie budowy w drugim kwartale 2023 roku - czytamy w dokumencie. Budynek ma zostać oddany do użytku w ostatnim kwartale 2026 roku.

bak