Dzieci wychowywane w domach, w których nadużywany jest alkohol kształtują w sobie cechy przystosowawcze. Dzięki nim są w stanie dostosować się do trudnej codzienności przepełnionej wstydem, strachem, stresem i odrzuceniem. O ile cechy te przydają się w dzieciństwie, o tyle w dorosłym życiu zaczynają mocno doskwierać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest DDA i jak wyzdrowieć, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

DDA - co to jest i jak się objawia?

DDA to dorosłe dzieci alkoholików. Są to osoby, które wychowywały się w domu, w którym alkohol był dużym problemem. Osoby te doświadczyły wiele złego i od najmłodszych lat musiały walczyć o przetrwanie, przez co mają poczucie, że nigdy nie były dziećmi. Maluchy wychowujące się w rodzinie alkoholowej są nieustannie narażone na stres i lęk. Mają zaburzone poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Niestety, to wszystko odbija się również na dorosłym życiu. Zatem, jak objawia się syndrom DDA?

Otóż Dorosłe Dzieci Alkoholików mają duży problem z nawiązywaniem związków intymnych. Zwykle ukrywają swoje uczucia, lecz są bardzo podatne na zranienia. Mają kłopoty z odpowiedzialnością i często uciekają się do kłamstwa. Osoby z syndromem DDA boją się sytuacji kryzysowych i gniewu. Czują się inne i często decydują się na izolację. Zwykle są bardzo nieufne, a zbudowanie z nimi związku partnerskiego to spore wyzwanie. Dorosłe Dzieci Alkoholików boją się relacji partnerskich, gdyż nie chcą trafić na osobę o takich samych tendencjach, jak rodzic cierpiący na alkoholizm.

Na szczęście z syndromem DDA można walczyć i zacząć życie na nowo. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyleczyć DDA przejdź do dalszej części artykułu.

Jak pozbyć się syndromu DDA?

Dzieci wychowujące się w rodzinie alkoholowej wykształcają w sobie pewne cechy, które w życiu dorosłym bywają poważnym utrapieniem. Osoby z syndromem DDA czują się gorsze i mniej wartościowe. Wydaje im się, że skoro nie zasłużyły na miłość i szacunek najbliższej rodziny, to nikt inny nie jest im w stanie tego dać. W efekcie osoby cierpiące na DDA często popadają w załamania, a nawet depresję. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się na terapię DDA w Warszawie. Podczas terapii osoba, u której zdiagnozowano syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika, uczy się budować poczucie własnej wartości i nawiązywać zdrowe relacje interpersonalne oraz przepracowuje własne lęki.

Osoby z syndromem DDA najczęściej decydują się na terapię indywidualną, w czasie której przepracowują swoje obawy, lęki i trudne emocje. Podczas terapii specjalista wskazuje pacjentowi jego mechanizmy, które wykształtowały się w trudnym dzieciństwie. Ponadto pomaga zbudować nowe podstawy, na których osoba z DDA może opierać swoje życie. Oczywiście, wyparcie ukształtowanych mechanizmów to trudny i czasochłonny proces. Na szczęście możliwy do zrealizowania.

Osoby cierpiące na syndrom DDA mogą również zdecydować się na terapię grupową, na którą uczęszczają osoby o podobnych problemach. W czasie sesji pacjenci dzielą się swoimi przeżyciami i wspólnie szukają sposobu na rozwiązanie problemu. Terapia grupowa ma wiele zalet. Przede wszystkim ułatwia budowanie więzi międzyludzkich i redukuje poczucie wstydu. Niestety, wiele osób nie ma odwagi uczęszczać na tego typu sesje.

Jak pomóc osobie z syndromem DDA?

Jeśli ktoś z Twoich bliskich zmaga się z syndromem DDA, okaż mu wsparcie i bądź wyrozumiały. Najlepszym sposobem na pomoc Dorosłemu Dziecku Alkoholika jest namówienie go na terapię DDA w Warszawie. Pamiętaj, że tylko dobrzy specjaliści wiedzą, jak dotrzeć do osoby ze zmagającej się tym problemem. Profesjonalni psycholodzy znają techniki leczenia różnorodnych zaburzeń i potrafią skutecznie je wykorzystać.

Pamiętaj, że okres terapii może być dla osoby z DDA ciężki i męczący, dlatego uzbrój się w cierpliwość i okaż jej zrozumienie. Pokaż, jaka jest dla Ciebie ważna i wartościowa. Mając w Tobie takie wsparcie osobie bliskiej, będzie łatwiej uporać się ze swoimi problemami.

Artykuł sponsorowany