- Wyjazd na zagraniczny staż to świetna szansa na zdobycie niezbędnego doświadczenia. Uczniowie w ten sposób rozwijają swoje umiejętności, a naukę łączą z przygodą. Bardzo cieszymy się, że młodzież chętnie korzysta z tego typu możliwości na poszerzanie swoich horyzontów - to słowa dyrektor Ośrodka Edukacji „Sokrates” w Bielsku-Białej. Właśnie zakończył się kilkuletni program, w którym uczniowie szkoły mogli wyjechać za granicę, by odbyć praktykę w Irlandii i Szwecji.

Szkoła podjęła się zadania, które od lat zna większość uczniów polskich placówek oświatowych. Napisanie i wygranie projektu to jedno z większych wyzwań szkolnictwa. Praktyki zagraniczne to oczywiście większa szansa na lepsze jutro każdego młodego człowieka.

W latach 2019, 2021 i 2022 nasi podopieczni w ramach programu Erasmus+, finansowanego w całości ze środków Unii Europejskiej, rozpoczęli drogę z Irlandią i Szwecją pod tytułem: „Zagraniczny staż zawodowy sukcesem naszych uczniów o numerze 2019-1-PL01–KA102-062513”. Kierunki weterynaria, organizacja reklamy i fryzjerstwo na poziomie technikum realizowane są w Ośrodku Edukacji „Sokrates” od początku istnienia szkoły.

Kwota dofinansowania projektu wynosiła 121 451 euro.

Każdego dnia stażyści kierunku weterynaria brali udział w zajęciach, które odbywały się na farmach, w gabinetach i klinikach weterynaryjnych, mini zoo oraz w salonach fryzjerskich dla zwierząt. Tam zdobywali bezcenne wskazówki, uczyli się nowej tematyki, pomagali w codziennej pielęgnacji zwierząt, poznawali technikę i metodykę wykonywania zabiegów oraz procedury i standardy pracy ze zwierzętami.

Z kolei uczniowie z technikum usług fryzjerskich pracowali w salonach piękności, bacznie przyglądając się poczynaniom zagranicznych koleżanek i kolegów. Odkrywali nowe trendy oraz wymieniali spostrzeżenia przynoszące bardzo wymierne korzyści. Szkolili się pod okiem profesjonalnych fryzjerów, którzy z powodzeniem prowadzą swoje gabinety fryzjerskie.

Znajdując się po raz pierwszy w nowym środowisku, nie mogło zabraknąć wycieczek fakultatywnych. Trzeba poznać kulturę innego kraju, odkryć nowe kulinarne smaki, eksplorować nieznane wcześniej tereny i podziwiać piękno natury krajów, które znajdują się na wyspie. Opiekunowie i wykonawcy praktyk w Irlandii i Szwecji przyjęli naszych podopiecznych z uśmiechem na twarzy, serdecznie towarzysząc im w podróży. Bogata oferta wycieczek obfitowała w atrakcyjne wyjazdy, a pamiątka w postaci zdjęć i wspomnień pozostanie z praktykantami na całe życie.

W końcu przyszedł czas na zakończenie projektu realizowanego dzięki programowi Erasmus+. Globalna sytuacja z 2020 roku nieco pokrzyżowała plany terminowego zakończenia projektu, a szereg pojawiających się trudności skomplikował zadanie. Na szczęście, udało się zrealizować najważniejszy cel i odbyć zagraniczne praktyki.

W przyszłości szkołę czekają kolejne wyzwania i wyjazdy. Uczniowie będą mogli skorzystać z szansy, jaką daje im europejski program mobilności. Zadowolenie i pozytywna opinia młodych ludzi to podstawa do budowania relacji interpersonalnych nie tylko w środowisku szkolnym, ale także na całym świecie.

Artykuł sponsorowany