Po czterech latach nieobecności do Bielska-Białej wraca Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. To wielkie wydarzenie teatralne odbywać się będzie od 21 do 25 maja w kilku miejscach na terenie miasta. W Teatrze Lalek Banialuka zobaczymy polskie premiery oraz prapremiery spektakli w wykonaniu teatrów z Belgii, Czech, Danii i Hiszpanii. Dla szerokiej publiczności adresowane są pokazy w przestrzeni miejskiej.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej jest od ponad 50 lat świętem teatru lalek, teatru plastycznego i formy skierowanym do szerokiej publiczności. Prezentuje nowe trendy w sztuce lalkarskiej, promuje nieznanych polskiej publiczności twórców oraz spektakle będące polskimi prapremierami.

Ten wieczór będzie bardzo bogaty

Do udziału w konkursie 29. edycji zaproszono teatry z Belgii, Czech, Danii, Hiszpanii oraz Polski. W programie poza konkursem znalazły się dwa spektakle plenerowe: „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży i „Women in Red” Living Picture Visual Theatre (Węgry), a także najnowsze realizacje Teatru Lalek Banialuka - „Smoki”, „Proces”, „Włosy Mamy”. Widowiska cechują interesujące rozwiązania formalne oraz tematyka poruszająca zagadnienia współczesne i uniwersalne.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w sobotę, 21 maja pokazem teatru światła oraz paradą, która ruszy o godz. 16.00 z placu Bolka i Lolka przed Galerią Sfera II, a następnie przejdzie ulicą 11 Listopada, wzdłuż placu Wojska Polskiego, przejściem dla pieszych na ul. Stojałowskiego do placu Ratuszowego, gdzie kolumnę powita prezydent Jarosław Klimaszewski.

Paradę uformują artyści Teatru Lalek Banialuka, kataryniarz, szczudlarze, aktorzy i performerzy Street Art Masters Living Statue, kuglarze z Teatru Świat(ł)a oraz Grupa Perkusyjna Walimy w Kocioł. Na placu Ratuszowym w krótkiej odsłonie zaprezentuje się Living Picture Visual Theatre z Węgier. Ten wieczór teatralny w Bielsku-Białej będzie bardzo bogaty. Galerię Sfera zdominują performersi ze Street Art. Masters Living Statue, a na placu Bolka i Lolka będą pokazy ognia.

Wielkie wydarzenia artystyczne

Podczas oficjalnego otwarcia festiwalu w Teatrze Lalek Banialuka zobaczymy spektakl pt. Smoki w reżyserii Anny Nowickiej. Późnym wieczorem plac Chrobrego stanie się sceną teatralną dla Eurydyki Teatru Biuro Podróży z Poznania (w 2018 roku teatr otrzymał nagrodę Archanioła - najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na festiwalu w Edynburgu).

Wielkim wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej będzie spektakl pt. Czajka w wykonaniu Compagnie Belova-Jacobelli z Belgii. To arcydzieło sztuki aktorskiej i sztuki lalkarskiej jest owocem współpracy dwóch twórczyń: Tita Iacobelli jest aktorką z Chile, a Natacha Belova to rosyjsko-belgijska scenografka i twórczyni lalek. Jest to ich pierwsze wspólne przedstawienie. Występuje w nim jedna aktorka i towarzyszy jej jedna marionetka (dla widzów dorosłych, język hiszpański/francuski z napisami angielskimi).

XXIX Festiwal Sztuki Lalkarskiej odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz pod patronatem Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA i Stowarzyszenia ZASP. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Bielska-Białej, Instytutu Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej oraz Instytutu Francuskiego w Polsce.

Bilety na wydarzenia główne są dostępne na stronie www.banialuka.pl. Szczegółowy program XXIX Festiwalu Sztuki Lalkarskiej znajdziesz na www.puppetryartfestival.com.

bb