Lustra to elementy, które pełnią bardzo ważną funkcję aranżacyjną w każdym pomieszczeniu. Nie inaczej jest w przypadku łazienki, zwłaszcza gdy jest ona raczej niewielkich rozmiarów. Dobrze dobrany model sprawi, że wykonywanie codziennych czynności związanych z makijażem, fryzurą czy goleniem będzie komfortowe. Oprócz tego wpłynie na optyczne powiększenie przestrzeni oraz jej rozjaśnienie. Może również podkreślić styl łazienki i stać się ciekawym elementem ozdobnym. Jak dopasować konkretny egzemplarz do pomieszczenia?

Najważniejsze informacje na temat wyboru lustra

Opisywane elementy są zazwyczaj umieszczane nad umywalką, co umożliwia wygodne wykonywanie codziennych czynności. Jedna z pierwszych decyzji, jaką trzeba podjąć dotyczy rozmiaru.

Lustro łazienkowe okrągłe to dobry wybór, jeśli w pomieszczeniu znajduje się jedna umywalka. W przypadku niewielkich wnętrz warto, aby lustro było szersze niż armatura. Dzięki temu łazienka będzie wyglądać na większą. Drugą opcją jest ta sama szerokość lustra i umywalki. To najbardziej popularne rozwiązanie, które stanowi bezpieczną opcję w każdym przypadku.

Niemniej jednak, jeśli wybrana armatura jest wyjątkowo małych rozmiarów, lepiej nie trzymać się sztywno tej zasady. Bardzo małe lustra, znacznie mniejsze niż sama umywalka, to raczej rzadkość. Z takim rozwiązaniem możemy spotkać się w naprawdę małych łazienkach.

Przyjmuje się, iż optymalna wielkość mieści się w przedziale od 40 do 80 cm szerokości, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na lustro łazienkowe okrągłe, czy na wersję prostokątną, kwadratową lub asymetryczną. Taki rozmiar zapewni wygodne użytkowanie. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, możemy zdecydować się na większy model. To dobra opcja, gdy w łazience znajdują się dwie umywalki i w związku z tym domownicy chcą mieć możliwość jednoczesnego korzystania z pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch osobnych luster zawieszonych obok siebie.

Jak dopasować lustro do wnętrza?

Gdy oszacujemy już jaki rozmiar jest nam potrzebny, można pomyśleć o kwestiach wizualnych. Na początek warto zastanowić się nad kształtem. Uniwersalnym rozwiązaniem jest lustro łazienkowe okrągłe. Takie modele cieszą się sporą popularnością ze względu na to, iż wprowadzają do wnętrza harmonię. Równomierna forma znakomicie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Najlepszy efekt uzyskamy jednak w sytuacji, gdy inne elementy wyposażenia wyróżniają się raczej opływowymi kształtami i sprawiają wrażenie lekkich oraz delikatnych. Prostokątne i kwadratowe wersje kojarzą się z minimalizmem i nowoczesnością. W tak urządzonych pomieszczeniach można częściej spotkać się z geometrycznymi kształtami i prostymi liniami. Dzięki temu całość prezentuje się spójnie.

Jeśli nasza łazienka jest raczej minimalistyczna i zależy nam na przełamaniu monotonii, można zdecydować się na lustro asymetryczne. Stanie się ono prawdziwą ozdobą wnętrza i będzie przykuwać uwagę. Kolejna decyzja dotyczy oprawy. Gdy łazienka jest już mocno wyrazista, dobrą opcją może być lustro bezramowe. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się, że wnętrze jest już przesycone dodatkami.

W przypadku łazienek skandynawskich najlepszym wyborem są modele z drewnianą ramą, zwłaszcza w jasnym kolorze. To świetny sposób na ocieplenie pomieszczenia. Model z czarną ramą - metalową lub np. na pasku - to z kolei dobra opcja dla wnętrz w stylu industrialnym, loftowym lub nowoczesnym. Złote obramowanie musi koniecznie znaleźć się w łazience glamour. Na koniec pamiętajmy o tym, aby zawiesić lustro na odpowiedniej wysokości, tak aby głowa osoby stojącej przed nim znajdowała się w połowie tafli.

Artykuł sponsorowany