Badania przeprowadzone na prawie 6 tys. pacjentach 25 szpitali, w pięciu europejskich krajach pokazały, że problem odleżyn dotyka 18,1 proc. chorych - przy czym zaledwie połowa (9,7 proc.) została objęta odpowiednią profilaktyką. Niestety, odleżyny to dolegliwość, która u predysponowanych pacjentów łatwo się pojawia, ale trudno cofa. Ich etymologia jest powszechnie znana, a mimo to borykają się z nimi pacjenci niepełnosprawni i starsi, a także młodsinp. po urazach i kontuzjach wymagających unieruchomienia. Jak przeciwdziałać odleżynom?

Czym są odleżyny?

Według Europejskiego Panelu Doradczego ds. Odleżyn (EPUAP), odleżyna, czyli owrzodzenie odleżynowe to miejscowe uszkodzenie skóry i/lub tkanki podskórnej nad wystającym elementem kostnym, które powstaje w wyniku ucisku lub ucisku połączonego ze ścieraniem. 

Różne siły działające w newralgicznym miejscu mogą doprowadzić do zamknięcia naczyń krwionośnych, a w konsekwencji niedokrwienia i obumierania tkanek. Pojawiają się owrzodzenia i martwica, a w przypadku zaawansowanych stadiów odleżyn - ciągłość skóry ulega przerwaniu na skutek czego przez ranę widać tkankę tłuszczową, a nawet mięsień i kości.

Odleżyny - kto znajduje się w grupie ryzyka?

Odleżyny to zagrożenie przede wszystkim dla osób z upośledzeniem czucia, długotrwale całkowicie lub częściowo unieruchomionych (np. poruszających się na wózku inwalidzkim, leżących po urazie czy operacji) i w podeszłym wieku (75 lat i więcej). Dodatkowo sytuacja się pogarsza, jeśli pacjent ma delikatną skórę, a jego ciało zbyt długo pozostaje w tej samej pozycji.

Gdzie najczęściej pojawiają się odleżyny? To miejsca nad wystającymi elementami kostnymi:

  • łokcie,
  • pięty,
  • biodra,
  • kostki,
  • barki,
  • plecy.

Właśnie na te części ciała trzeba zwracać szczególną uwagę, zwłaszcza gdy opiekujesz się np. leżącym seniorem albo chorym, który ma poważne zaburzenia poznawcze. Taki pacjent niekoniecznie powie Ci, że coś go boli albo uwiera, a to właśnie pierwsze stadium jest momentem, w którym należy wdrożyć działanie prewencyjne. Dlatego regularnie szukaj na ciele chorego zaczerwienień, które nie bledną po dotknięciu, a także pęcherzy, owrzodzeń i jam. Stosuj także odpowiednie materace i poduszki ortopedyczne (sprawdź polecane produkty), o których więcej przeczytasz poniżej.

Przeciwdziałanie odleżynom oraz ich leczenie

W odleżynach najważniejsza jest profilaktyka. Niezwykle istotne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy owrzodzenia przejdą w bardziej zaawansowane stadium i konieczne stanie się leczenie farmakologiczne lub szpitalne. 

Zapobieganie obejmuje przede wszystkim stosowanie materacy przeciwodleżynowych (zobacz ofertę). To specjalistyczne wyroby medyczne zapewniające komfort podczas długotrwałego unieruchomienia. Dzięki nim skóra i tkanka podskórna nie mają z podłożem dłuższego kontaktu niż kilka-kilkanaście minut. W zależności od konstrukcji materace przeciwodleżynowe składają się z komór przypominających bąble albo rurki. Wypełniające je powietrze jest naprzemiennie wypompowywane i wpompowywane za pomocą sprężarki.

Dodatkowo warto kupić osobie leżącej poduszkę ortopedyczną z pianki memory, która również dostosowuje się do ciała i zapewnia dużo większą wygodę niż zwykłe poduszki czy jaśki. Poduszki w kształcie klinów czy walców przydadzą się do delikatnego unoszenia różnych części ciała, a poduszka przeciwodleżynowa bardzo podnosi komfort życia osobie siedzącej na wózku inwalidzkim. Poduszki w kształcie pierścienia nie są najlepszym wyborem, ponieważ zaburzają przepływ krwi. Po profesjonalne, wytrzymałe i certyfikowane gadżety przeciwodleżynowe - odwiedź sklep Pomoce Dla Seniora.

Inną niezwykle ważną sprawą jest utrzymywanie ciała chorego w czystości i suchości. O czynności higieniczne trzeba zadbać zwłaszcza w przypadku pacjentów noszących pieluchy. Kontakt skóry z moczem lub kałem prowadzi do powstania podrażnień i ran, a kość kulszowa to miejsce, w którym często powstają owrzodzenia. Gdy odleżyna jest w zaawansowanym stadium, zaniedbania higieniczne to prosta droga do zakażeń bakteryjnych stanowiących poważne zagrożenie dla życia chorego.

Na koniec pamiętaj, aby kupować wyłącznie sprawdzone, bezpieczne, naturalne kosmetyki, które pozbawione są alkoholu i parabenów (te mogą zwiększać ryzyko namnażania bakterii lub tworzenia alergii skórnych). Dużo lepiej sprawdzą się produkty na bazie naturalnych składników, np. aloesu, oleju migdałowego lub kokosowego, a także emolientów, które stosuje się m.in. w pielęgnacji dziecięcej ze względu na właściwości natłuszczające i regenerujące.

Artykuł sponsorowany