Hotel wraz z halą sportową przy ul. Widok w Bielsku-Białej wkrótce może zmienić właściciela. Od byłego prezesa Podbeskidzia chce kupić go bielska spółka, która niedawno wybudowała w pobliżu trzypiętrowy budynek z 40 mieszkaniami. Jak dowiedział się nasz portal, pieniądze zarobione na transakcji Wojciech Borecki chciałby zainwestować w spółkę piłkarską i odkupić od gminy pakiet akcji w TS Podbeskidzie. W najbliższych dniach dojdzie do rozmów w tej sprawie z udziałem prezydenta Jarosława Klimaszewskiego.

Przed laty w hali sportowej przy ul. Widok spotkania w siatkarskiej ekstraklasie rozgrywał BBTS, a w czasie budowy nowego Stadionu Miejskiego tymczasową siedzibę miała spółka TS Podbeskidzie. Właścicielem nieruchomości jest 67-letni Wojciech Borecki, były trener i prezes „Górali”. Jak dowiedział się portal, po wielu latach starań obiekt wkrótce ma zmienić właściciela.

Kompleks z bogatą infrastrukturą

Nieruchomość od wielu lat wystawiona jest na sprzedaż. Za hotel z halą stojący na ponad 82-arowej działce dotychczasowy właściciel oczekuje 7,5 mln zł. Jak czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży, obiekt składa się z dwóch części - w skrzydle południowym znajduje się kompleks sportowy z bogatą infrastrukturą. Duża hala sportowo-widowiskowa przeznaczona jest do gier zespołowych. Są tam też szatnie dla drużyn, sauna czy siłownia. Przy hali znajduje się loża VIP z restauracją i zapleczem do prowadzenia transmisji telewizyjnych z wydarzeń sportowych.

Obiekt w przeszłości był wielokrotnie wykorzystywany do rozgrywek na najwyższym poziomie. W części sportowej są również biura. Skrzydło zachodnie spełnia funkcję hotelu, w którym znajduje się recepcja oraz 28 pokoi gościnnych - każdy z własną łazienką, TV i dostępem do Wi-Fi. W tej części jest również dwuczęściowa sala konferencyjno-bankietowa z pełnym zapleczem gastronomicznym.

Kto chce kupić hotel Widok? Według informacji portalu, zainteresowana jest Grupa Inbud. To bielska spółka, która w ostatnich latach kupiła m.in. atrakcyjny grunt po dawnym browarze przy ul. Cieszyńskiej i realizuje tam inwestycję mieszkaniowo-usługową. Inbud niedawno wybudował 40 mieszkań przy ul. Widok, kilkadziesiąt metrów poniżej hotelu z halą. Spółka po nabyciu nieruchomości może wyburzyć obiekt i zrealizować tam kolejną część inwestycji mieszkaniowej.

Rozmowy z mniejszościowym akcjonariuszem

Wojciech Borecki w rozmowie z naszym portalem potwierdził, że prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży hotelu Widok. Były trener i prezes Podbeskidzia obecnie przebywa na rodzinnym Podlasiu, gdzie w niewielkiej miejscowości położonej nad Zalewem Siemianówka zajmuje się działalnością hotelarską. Niewykluczone, że w najbliższym czasie znów zamieszka w naszym mieście. - Nie ukrywam, że jest na rzeczy mój powrót do Bielska-Białej - mówi.

Nasz rozmówca nie chce rozmawiać o szczegółach możliwego zakupu pakietu akcji klubu, ale przyznaje, że w najbliższym czasie będzie chciał spotkać się z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim. W ostatnim czasie kilkukrotnie rozmawiał w sprawie Podbeskidzia z Edwardem Łukoszem, mniejszościowym akcjonariuszem klubu, który posiada 35 proc. akcji TSP. - Rozmawialiśmy na temat wizji klubu i mamy wspólne opinie w tej sprawie - nie ukrywa.

Ile akcji TS Podbeskidzie może nabyć Wojciech Borecki? Najprawdopodobniej mowa o 20 proc. pakiecie - o rozproszeniu akcjonariatu klubu na pięć podmiotów, z których każdy posiadać ma tyle samo akcji mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. Miasto w zeszłym roku dwukrotnie wystosowało zaproszenie do potencjalnych inwestorów, w którym oferowało na sprzedaż 45 z 65 proc. posiadanych akcji podzielonych na trzy pakiety - dwa po 20 proc. i jeden 5 proc. Gmina dotychczas nie ujawniła wyceny wartości klubu przygotowanej wiosną 2021 przez biegłego rewidenta.

Bartłomiej Kawalec