"Jak tu się dogadać? Szkoła Asystentów Międzykulturowych" to projekt, który jest realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia dzięki wsparciu Funduszy Norweskich. Polega na wsparciu i promowaniu międzykulturowego dialogu w placówkach edukacyjnych w celu skutecznej integracji i aklimatyzacji dzieci cudzoziemców zamieszkujących w Bielsku-Białej i powiecie. Organizatorzy zapraszają do współpracy dyrektorów szkół, uczelni wyższych i przedszkoli.

W miniony czwartek odbyła się konferencja zdalna „Różnorodność jest wartością". W e-wydarzeniu pod patronatem Prezydenta Bielska-Białej, który również zdalnie uczestniczył w konferencji, wzięła udział liczna grupa słuchaczy zainteresowanych tematem asystentów międzykulturowych, w tym naczelnik wydziału edukacji i sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Ewa Szymanek-Płaska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia Grażyna Staniszewska, Dorota Kozak-Rybska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, założycielka Fundacji „Zustrich”w Krakowie Aleksandra Zapolska, nauczycielka języka polskiego jako obcego Natalia Szymborska, dyrektor XVLO we Wrocławiu Bogumiła Mandat oraz pracownicy placówek dydaktycznych, a także przedstawiciele mediów.

Przybywa obcokrajowców w szkołach

Podstawowym celem Szkoły Asystentów Międzynarodowych jest wprowadzenie systemowego działania, polegającego na skutecznej integracji i aklimatyzacji cudzoziemców zamieszkujących w Bielsku-Białej i powiecie. Główne działania miałyby skupiać się na pomocy w odnalezieniu się najmłodszych w polskich placówkach edukacyjnych, tj. wsparciu dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym w nowym środowisku poprzez wprowadzenie w świat nowej kultury i przełamywanie barier językowych.

Pomysłodawcy i organizatorzy konferencji zapraszają do współpracy dyrektorów szkół, uczelni wyższych i przedszkoli. - Dzieci przybywających z innych krajów jest coraz więcej w naszych szkołach i wszystko wskazuje na to, że będzie ich przybywać. Projekt "Jak tu się dogadać? Szkoła Asystentów Międzykulturowych" ma przynieść owoce w postaci pomocy nauczycieli dla tych dzieci - podkreślał prezydent Jarosław Klimaszewski.

Predyspozycje I umiejętności językowe

Z informacji portalu wynika, że od 2016 roku iczba obcokrajowców w naszym mieście zwiększyła się aż trzykrotnie. Do Bielska-Białej i okolic przybyły osoby poszukujące pracy zarobkowej, często ze swoimi dziećmi, które trafiły do szkół na terenie miasta i okolic (od 2016 liczba dzieci zwiększyła się czterokrotnie). Według statystyk, w bielskim oddziale ZUS aktualnie zanotowano 10 777 cudzoziemców, w tym najwięcej z Ukrainy (8 813), Gruzji (454) i Białorusi (280). Łącznie jest ponad 50 narodowości.

Nabór do Szkoły Asystentów Międzynarodowych wystartuje wkrótce. - Mogą wziąć w nim udział nie tylko nauczyciele, ale osoby mające doświadczenie w migracji i władające ojczystym językiem tych dzieci. Dlatego sadzę, że asystentami mogą zostać zarówno nauczyciele, jak i osoby, które mają predyspozycje do pracy z dziećmi i posiadające umiejętności językowe, aby mogły zintegrować najmłodszych obcokrajowców - tłumaczyła Sylwia Deryło-Gola, koordynator Szkoły Asystentów Międzynarodowych "Jak tu się Dogadać".

Współorganizatorem konferencji był Bielsko-Bialski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Więcej informacji na ten temat pojawi się na dedykowanej stronie https://www.wielokulturowe.podbeskidzie.pl/.

Małgorzata Irena Skórska

Zdjecie tytułowe: Szkoła Asystentów Międzykulturowych