Prawdopodobnie najpóźniej po wakacjach we wszystkich autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej będzie można kupić bilet. Za przejazd będzie można zapłacić bezgotówkowo, korzystając z karty płatniczej, smartwatcha czy telefonu. Jak ustalił portal, firma, która wygra przetarg, ma uruchomić system i zamontować kasowniki, przygotuje także sprzedaż biletów długookresowych za pomocą strony internetowej.

To wiadomość, na którą długo czekali pasażerowie komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej. Ponownie ogłoszony został przetarg na uruchomienie w autobusach MZK systemu opłat za przejazdy w mobilnych kasownikach przy pomocy zbliżeniowych kart płatniczych lub zbliżeniowych płatności mobilnych. W urządzenia wyposażone będą wszystkie pojazdy.

Ekrany dotykowe przy wejściu

Jak przyznaje Agnieszka Dąbrowska ze spółki MZK, firma, która wygra przetarg będzie miała czas do ośmiu miesięcy na zrealizowanie zamówienia. - Przy czym jedno z kryteriów oceny wniosków zakłada, że jeśli oferent zadeklaruje realizację do sześciu miesięcy, to otrzyma dodatkowe punkty. Jest więc szansa, że inwestycję uda się zrealizować nieco szybciej - słyszymy. Szacunkowy koszt wdrożenia systemu sprzedaży biletów wynosi ok. 2 mln zł. Co otrzymamy za tę kwotę?

W kasowniki mobilne wyposażone zostaną wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej (136 autobusów), a niektóre będą miały po dwa urządzenia. Łącznie zamontowanych ma zostać 160 kasowników. Urządzenia z co najmniej 7-calowym ekranem dotykowym będą montowane w autobusach przy drugich lub przy drugich i trzecich drzwiach wejściowych. W kasowniku będzie można zapłacić za bilet, używając zbliżeniowej karty płatniczej, smartwatcha czy telefonu.

Jak będzie wyglądać zakup i podróżowanie z biletem? Po wejściu do autobusu pasażer wybiera rodzaj biletu na ekranie kasownika, np. 60-minutowy. Następnie przykłada swoją np. kartę płatniczą do urządzenia, a kasownik informuje go o przeprowadzeniu transakcji zakupu biletu. Pasażer podróżuje dalej, jednak wie, że czeka go przesiadka na inną linię. Wysiada na przystanku przesiadkowym, po czym wsiada do innego autobusu. W kolejnym pojeździe nie musi ponownie zbliżać karty do kasownika.

Pokazuje kontrolerowi kartę

Jeśli do pojazdu wsiądą kontrolerzy biletów, to pasażer, który zapłacił za przejazd w mobilnym kasowniku, pokazuje kontrolerowi kartę lub urządzenie mobilne, za pomocą którego kupił bilet. Po jego zbliżeniu do czytnika kontrolera wyświetli się informacja o ważności biletu. Kontroler informuje pasażera o ważności biletu, a podróżujący kontynuuje podróż aż do osiągnięcia przystanku docelowego.

Firma, która zwycięży w przetargu odpowiedzialna będzie również za budowę systemu informatycznego związanego z poborem opłat, jego wdrożenie, szkolenie pracowników oraz wyposażenie stanowisk administratora w sprzęt niezbędny do obsługi całego systemu. Ponadto wykonawca zaprojektuje oraz wdroży aplikację webową umożliwiającą zakup biletu okresowego. Poprzez portal pasażer będzie miał możliwość zakupu wyłącznie biletów okresowych.

Ze specyfikacji przetargu dowiadujemy się, że aplikacja webowa zostanie przystosowania do wyświetlania zarówno na ekranach komputerów, jak i na ekranach smartfonów, a sklep umożliwi dokonanie zakupu biletu 30-dniowego. Serwis internetowy MZK ma umożliwiać dokonanie natychmiastowej płatności za bilet za pomocą karty, obciążenia konta bankowego poprzez funkcję szybkiego przelewu czy za pośrednictwem platformy PayPal lub BLIK.

Bartłomiej Kawalec