Prowadzisz rekrutację wykwalifikowanych pracowników IT? Chcesz, aby do Twojej firmy spływały kandydatury najlepszych specjalistów? Branża IT pełna jest wspaniałych pracowników i w dużej części to od Ciebie zależy czy przyciągniesz ich do swojej firmy. Oto pięć porad dla skutecznego rekrutera.

Co sprawi, że wykwalifikowany inżynier, specjalista ds. baz danych lub doświadczony project manager zwróci uwagę na Twoją firmę? Przede wszystkim atrakcyjne i przejrzyste ogłoszenie. Branża IT to prężnie rozwijający się sektor zatrudnienia, im więcej specjalistów tym większe zainteresowanie ich usługami. Renomowane firmy nie boją się więc już na etapie ogłoszenia o wolnym wakacie przedstawić swoje największe zalety.

Jasno określone zarobki, ścieżka rozwoju kariery, transparentność procesu rekrutacji, opinie zaufanych klientów - to wszystko sprawi, że Twoje ogłoszenie wyróżni się na tle innych. Po drugie, aby przyciągnąć pracowników, którzy w stu procentach spełniać będą Twoje wymagania, zastanów się i jasno zdefiniuj kogo tak naprawdę szukasz. Dogłębna analiza oferowanego stanowiska, wymagań, które kandydat musi spełniać oraz zadań, jakie zostaną mu powierzone sprawią, że przyszły pracownik od początku będzie mógł utożsamić się z posadą, na którą aplikuje bądź też świadomy swoich braków kompetencyjnych pominąć ją.

Kolejny krok to profesjonalne przygotowanie się do rekrutacji. Wyobrażasz sobie, jak mocno odstraszyć potrafi nieprzygotowany rekruter? Niespójność komunikacji, brak odpowiedniej wiedzy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej czy nawet nieodpowiedni wizerunek lub nastawienie może skutecznie nadszarpnąć pozytywną opinię o Twojej firmie. Dlatego ważne jest, nawet jeśli oferowane stanowisko jest Ci obce, aby zebrać jak największą ilość informacji.

Twoje zaangażowanie świadczy nie tylko o Tobie. Jeśli powyższe porady zostaną wdrożone w życie, możesz być pewien, że każde ogłoszenie spotka się ze sporym odzewem. Wówczas warto pamiętać o skutecznej selekcji. Kandydat nie do końca spełnia Twoje oczekiwania? Wahasz się pomiędzy wyborem tej lub innej osoby? Profesjonalnie, ale delikatnie poinformuj o tym zainteresowanego. W ten sposób zaoszczędzisz sobie czas na poznanie kandydata, na którym Ci zależy i który w każdym aspekcie spełni Twoje oczekiwania.

Na tym etapie, nawet po skończonym procesie rekrutacyjnym, równie ważna jest także kompleksowa komunikacja i jakościowy feedback. Nie mów „skontaktujemy się z Państwem”, jeśli tak naprawdę nie masz zamiaru tego zrobić. Nie zawsze ktoś spełni wszystkie nasze oczekiwania, lecz chętnie zatrudnilibyśmy go np. w nieco innym charakterze, na innym stanowisku. Poważny kandydat łaskawszym okiem spojrzy w przyszłości na Twoją firmę, jeśli po skończonej rekrutacji wyjaśnisz mu, dlaczego tym razem powierzysz stanowisko w swoim przedsiębiorstwie komu innemu.

Choćby krótka rozmowa zawsze jest lepsza niż brak jakiejkolwiek odpowiedzi. Dzięki temu nie tracisz szansy, że wykwalifikowany pracownik w przyszłości znów spróbuje zaaplikować na Twoje ogłoszenie. A nuż następnym razem się powiedzie. W sytuacji, gdy nie wyjaśnisz mu powodów swojej rezygnacji, następnym razem skorzystać na jego umiejętnościach i doświadczeniu może konkurencja.

Jeśli szukasz najlepszego pracownika z sektora IT, zajrzyj również na stronę https://abouthr.pl/services/it-recruiting/ . Znajdziesz tam porady, jak rekrutować najlepszych dostępnych na rynku specjalistów IT z Polski i Ukrainy w najkrótszym możliwym czasie.

Artykuł sponsorowany