Rząd wprowadza darmowe testy antygenowe na koronawirusa. Mają być dostępne w każdej aptece od 27 stycznia - zapowiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Skrócony zostanie także okres kwarantanny do siedmiu dni.

W najbliższych dniach dojdzie do zmian w zakresie testowania i kwarantanny nakładanej przez sanepid. Rząd chce zwiększyć możliwość testowania obywateli - od 27 stycznia darmowe testy antygenowe będą dostępne w każdej aptece. - Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów, stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można - mówił premier Mateusz Morawiecki. Według prognoz, jutro dobowa liczba zakażeń w kraju może przekroczyć 40 tys.

Zakażone osoby powyżej 60. roku życia mają mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzem POZ w ciągu 48 godzin od dodatniego wyniku testu. Skrócony ma zostać okres nakładanej kwarantanny do siedmiu dni. - Piąta fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń - przekonywał premier Morawiecki.

Prognozy piątej fali wskazują, że szczyt dobowej liczby zakażeń może wynieść od 60 do nawet 140 tys. nowych przypadków na dobę. Rząd deklaruje przygotowanie do systematycznego zwiększania bazy łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem, zgodnie z zapotrzebowaniem.

bak