Dla osób nie związanych z branżą nieruchomości lub nie mających doświadczenia w kwestii kupna-sprzedaży mieszkań wybór swojego wymarzonego M4 może się okazać trudnym zadaniem. Co warto wziąć pod uwagę, aby cieszyć się dobrym wyborem nawet po 30 latach? Warto zapoznać się z poradnikiem nabywcy, czyli poznać potencjalne zagrożenia i wiedzieć, co należy koniecznie uwzględnić.

Po pierwsze, plan

Wiadomo, że zakup mieszkania to poważna decyzja i nie podejmujemy jej spontanicznie. Po czasie niektórzy inwestorzy żałują, że nie poświęcili odrobinę więcej czasu i uwagi na przeanalizowanie swoich potrzeb i priorytetów. Zanim zaczniemy przeglądać oferty developerów warto spotkać się całą rodziną i stworzyć listę, na której zamieścimy to, co wiążę się z decyzją o zakupie mieszkania, czyli:

  • Budżet - w jakiej cenie możemy zakupić mieszkanie. Pamiętajmy, że w przypadku mieszkań developerskich często wymogiem jest zakup miejsca postojowego. Jeśli chcemy mieć dodatkowe miejsce do przechowywania, to do ceny należy także doliczyć komórkę lokatorską.
  • Elementy obowiązkowe - będą one obejmować warunki, które nasze przyszłe mieszkanie musi spełnić.
  • Elementy do negocjacji. Rzeczywistość czasem potrafi rozczarować i może się okazać, że nasze wymarzone mieszkanie nie może spełnić wszystkich naszych oczekiwań.

Na przykład w zaplanowanym budżecie nie kupimy mieszkania na drugim czy trzecim piętrze budynku kilkupiętrowego lub duży taras i zielone osiedle nie idzie w parze z rozbudowaną infrastrukturą. Oczywiście, każdy kto choć raz szukał mieszkania wie, że da się znaleźć mieszkanie idealne, ale warto przewidzieć opcję bardziej optymalną - wówczas będziemy bardziej elastyczni i przygotowani na różne warianty. Warto też pamiętać, że nie wszystkie czynniki wypisane na naszej liście są nam niezbędne i właśnie takie warto umieścić w kategorii „Opcje”.

Jeśli już przejrzymy oferty deweloperów dostępne w interesującej nas okolicy, warto ponownie zajrzeć do listy i nanieść na niej potrzebne korekty. Może się okazać, że rzeczywistość trochę zweryfikuje nasze założenia i trzeba będzie to uwzględnić na naszej liście.

Co więc warto przemyśleć zanim wybierzemy upragnione mieszkanie z rynku pierwotnego?

Lokalizacja mieszkania - wybór miasta

Lokalizacja mieszkania to wielopłaszczyznowe zagadnienie i tak naprawdę jedno z najważniejszych, jeśli chodzi o zakup mieszkania. Czy bierzesz pod uwagę tylko konkretne miasto lub miejscowość, czy dopuszczasz różne opcje? Jeśli nie masz jeszcze wybranego miasta, to warto zastanowić się nad różnymi możliwościami. Niższa cena mieszkania, wolniejsze tempo życia i bardziej kameralny klimat to plusy zakupu nieruchomości w małych miejscowościach.

A co powiemy o dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań? Ceny mieszkań są dużo wyższe, jednak inwestycja zakupu mieszkania jest dużo bardziej pewna i stabilna. Co mamy na myśli? Chodzi oczywiście o mieszkania finansowane z kredytu hipotecznego. Duże aglomeracje miejskie zapewniają większe bezpieczeństwo na rynku pracy, co w przypadku comiesięcznych spłat kredytu ma znaczenie. W takich miastach łatwiej jest też sprzedać lub wynająć mieszkanie. Oczywiście, nikt nie kupuje mieszkania dla rodziny z myślą o jego szybkiej sprzedaży, jednak życie potrafi zaskakiwać. Dlatego warto przemyśleć, jakie ruchy będą dostępne w razie nagłej zmiany sytuacji życiowej.

Lokalizacja mieszkania - wybór dzielnicy

Jeśli już wiesz w jakim mieście kupisz mieszkanie, to teraz czas na kolejny krok: wybór dzielnicy. Wszystko zależy oczywiście od osobistych preferencji. Co jednak warto uwzględnić? Można zadać sobie następujące pytania:

  • Czy ważna jest dla mnie odległość od miejsca pracy?
  • Czy bliskość lokalizacji szkoły, przychodni, itd. ma dla mnie znaczenie?
  • Wolę ciszę i spokój podmiejskich osiedli czy tempo i nieustanny zgiełk centrum miasta?
  • Chcę tworzyć z sąsiadami miłą i zgraną lokalną społeczność czy nie zależy mi na relacjach międzysąsiedzkich?
  • Szukam samodzielnego osiedla z rozwiniętą infrastrukturą czy zakupy i usługi będę realizować poza ścisłym miejscem zamieszkania?

To tylko kilka pytań, które warto przemyśleć. Warunki każdego nabywcy są inne, dlatego trudno wymienić wszystkie kwestie, które warto uwzględnić na tym poziomie.

Lokalizacja mieszkania w budynku

Zdjęcie pochodzi ze strony dewelopera Omega Buildings

Umiejscowienie nieruchomości w budynku wielorodzinnym dla większości z nas ma ogromne znaczenie. Ilu ludzi będzie czytać ten artykuł, tyle będzie pomysłów i powodów, dlaczego konkretna lokalizacja jest ważna i praktyczna. Jedni uznają, że mieszkanie na parterze z własnym ogródkiem to idealne miejsce do życia. Inni stwierdzą, że mieszkanie na parterze mogłoby zagrażać ich poczuciu bezpieczeństwa i prywatności. Niektórzy wolą mieszkanie na drugim lub trzecim piętrze, a inni nie chcą mieć „sąsiadów nad głową” i wybierają ostatnie piętra.

Kolejnym aspektem sprawy jest ekspozycja okien względem stron świata. Oczywiście, ogromnym ułatwieniem pod tym względem jest mieszkanie dwustronne. Rozkładowe mieszkanie ma wiele zalet - jedną z nich jest dostosowanie układu pomieszczeń do dziennego rytmu życia domowników. Jednak wiele mieszkań o mniejszym metrażu ma jednostronną ekspozycje okien, co wiąże się z koniecznością wyboru. Warto przemyśleć, jakie zalety i wady ma każde usytuowanie okien i zastanowić się, która opcja będzie optymalna dla Ciebie i Twojej rodziny.

Omówiliśmy jeden warunek, który należy rozważyć w przypadku zakupu mieszkania, czyli wieloaspektową kwestię lokalizacji mieszkania. Na tym przykładzie chcieliśmy pokazać, jak starannie i dokładnie należy przeanalizować różne czynniki, które warto uwzględnić, planując zakup nowego mieszkania dla swojej rodziny. Im dokładniej sprecyzujemy nasze oczekiwania i będziemy klientem świadomym swoich potrzeb, tym większa szansa na znalezienie idealnego mieszkania.

Artykuł powstał przy współpracy:
Smolec, ul. Granitowa 8/1
tel. 570 75 50 00
 
Artykuł sponsorowany