Koperty bąbelkowe czy koperty kartonowe? Po które z nich sięgnąć? Poznaj wady i zalety obu typów kopert.

Dynamiczny rozwój sklepów internetowych i branży e-commerce, jaki możemy obserwować już od dłuższego czasu przyczynił się do wzrostu zainteresowania usługami logistycznymi. Oczywiście, świadczenie tych ostatnich niejako wymusza na nas konieczność odpowiedniego zapakowania przesyłki. „Odpowiedniego”, a zatem takiego, które będzie stanowiło dobre zabezpieczenie przedmiotu podczas transportu.

Naturalnie pierwszym skojarzeniem, jakie nasuwa nam się na myśl o opisywanej przesyłce jest standardowe pudełko wykonane z szarego kartonu. Niemniej jednak ten rodzaj opakowania wykorzystywany jest zazwyczaj w przypadku wysyłki przedmiotów o większych gabarytach. Jak zatem zapakować niewielkich rozmiarów artykuł? Naturalnie korzystając z wygodnych kopert. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów kopert. Do najpopularniejszych z nich należą natomiast bąbelkowe i kartonowe. Na które z nich się zdecydować?

Koperty bąbelkowe - wady i zalety

Koperty bąbelkowe tworzą dwie warstwy: zewnętrzną - wykonaną zazwyczaj z papieru (rzadziej z folii) oraz wewnętrzną - tworzącą „kieszeń” wyłożoną folią bąbelkową. Sama folia bąbelkowa składa się z małych poduszeczek wypełnionych powietrzem, które amortyzują wstrząsy mogące powstać podczas transportu paczki. Poza tym umieszczona we wnętrzu koperty folia skutecznie chroni przesyłkę przed wilgocią.

Wymienione powyżej cechy sprawiają, że koperty bąbelkowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Warto jednak zauważyć, że opisywany rodzaj opakowania nie jest wolny od wad. Otóż folia bąbelkowa wykorzystywana do ich produkcji jest materiałem, który nie ma zbyt wiele wspólnego z ekologią, gdyż powstaje ona z tworzywa sztucznego.

Do czego używać kopert bąbelkowych?

Koperty bąbelkowe znajdą zastosowanie w przypadku przesyłki przedmiotów, które mogłyby ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas transportu. Mowa zarówno o artykułach delikatnych, które z łatwością mogą ulec połamaniu lub obiciu, jak i produktach podatnych na zarysowanie. Poza tym sprawdzą się one podczas przesyłki towarów, które mogłyby ulec zniszczeniu na skutek kontaktu z wilgocią. No dobrze, ale gdzie kupić opisywany typ opakowania? Jeśli zależy ci na przystępnej cenie idącej w parze z wysoką jakością, to sięgnij po koperty bąbelkowe neopak.pl.

Koperty kartonowe - wady i zalety

Koperty kartonowe produkowane są oczywiście z tektury, przy czym do stworzenia większości z nich wykorzystywana jest trzywarstwowa tektura falista. Dodatkowo spora część opisywanych opakowań wyposażona jest w boczne bigowanie, dzięki któremu koperta jest w stanie poszerzyć swoje boki i tym samym pomieścić artykuły o nieco większych gabarytach. Ostatnim elementem tworzącym kopertę kartonową jest wygodne, samoklejące zamknięcie.

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju kopert jest wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Wysyłając przedmiot spakowany w kopertę wykonaną z kartonu, nie musimy obawiać się, iż przesyłka ulegnie uszkodzeniu. Poza tym - w odróżnieniu od kopert bąbelkowych - te wykonane z kartonu łatwo ulegają rozkładowi, stanowiąc tym samym rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu.

Warto przy tym dodać, że koperty kartonowe mogą zostać poddane recyclingowi, co umożliwia m.in. otrzymanie nowych opakowań tego typu. Oczywiście, opisywane rozwiązanie nie jest wolne od wad. Karton - choć bez wątpienia wytrzymały - nie jest w stanie zapewnić wysyłanemu przedmiotowi 100 proc. ochrony przed wilgocią.

Co wysyłać w kopertach kartonowych?

Koperty wykonane z kartonu świetnie sprawdzają się w przypadku przesyłki przedmiotów takich, jak książki, kalendarze, notatniki, katalogi produktowe czy nawet ważne dokumenty. Z powodzeniem mogą one również służyć do wysyłki przedmiotów delikatnych, jak również odzieży czy nawet obuwia o niewielkich gabarytach.

Artykuł sponsorowany