Płatność gotówką za paczki dostarczane przez kuriera były dawniej jedyną dostępną formą opłacenia przesyłki. Obecnie coraz większą popularność zyskują płatności bezgotówkowe. Nic więc dziwnego, że firmy transportowe decydują się na zakup urządzeń pozwalających na tego typu transakcje. Prowadzisz taki biznes? Sprawdź dlaczego warto zainwestować w czytnik kart płatniczych.

Jakie sposoby płatności powinien zapewnić kurier?

Opłacenie towaru dopiero przy jego dostarczeniu do klienta to rozsądna opcja w przypadku zakupu cennych przedmiotów lub skorzystania z oferty nowego sklepu, którego jakości usług nie było okazji wcześniej zweryfikować. Wówczas sprawdzenie zawartości paczki przy kurierze zapewnia większe bezpieczeństwo i ogranicza ryzyko oszustwa.

Jeszcze do niedawna najbardziej popularną formą płatności przy odbiorze za przesyłkę była gotówka. Obecnie aż 19 proc. kupujących online wybiera jako metodę opłacenia zakupów płatność kartą przy odbiorze u kuriera.[1] Na taki stan rzeczy wpływ ma z jednej strony pandemia COVID-19, z drugiej zaś wygoda i możliwość szybkiego opłacenia przesyłki. Rozsądnym pomysłem jest więc wyposażenie pracowników firmy kurierskiej w odpowiednie terminale płatnicze, które pozwolą na przyjmowanie płatności bez użycia gotówki.

Czytnik kart płatniczych - idealne rozwiązanie do przyjmowania płatności w ruchu

Wygodnym rozwiązaniem dla firm kurierskich jest czytnik kart płatniczych. Urządzenie to umożliwia przyjmowanie płatności najbardziej popularnymi kartami płatniczymi, w tym również zbliżeniowo, a także za pośrednictwem aplikacji Apple Pay lub Google Pay oraz bez fizycznego użycia karty.

Czytniki kart płatniczych są niewielkie i wygodne w obsłudze, łączą się poprzez Bluetooth z tabletem lub smartfonem i pozwalają na przyjęcie płatności dzięki specjalnym aplikacjom. Dane posiadacza karty są wprowadzane w bezpieczny sposób i szyfrowane, dzięki czemu żadne informacje nie pozostają w pamięci urządzenia kuriera. Gwarantuje to bezpieczeństwo całej transakcji.

Czy warto zainwestować w urządzenia do przyjmowania płatności kartą?

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję badań rynku Ipsos MORI, Polacy w wyniku pandemii chętniej korzystają z bezgotówkowych form płatności, a większość z nich nie zamierza rezygnować z tego typu transakcji również po jej zakończeniu.[2] W praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej nawet po ustaniu epidemii wiele osób chętnie będzie decydowało się na płatności za pomocą karty, a także z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Udostępnienie różnych metod opłacania przesyłek może więc pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie usługami kurierskimi danej firmy.

Usługi kurierskie na najwyższym poziomie

Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia sprawiły, że zakupy stacjonarne w wielu sklepach w ogóle nie były możliwe, stąd większe zainteresowanie ofertą sklepów online oraz usługami kurierskimi. Zakupy przez internet robi aż 73 proc. użytkowników sieci.[3] Na wybór konkretnej firmy przesyłkowej wpływa wiele czynników. Wśród tych najważniejszych wymienić można czas oczekiwania na dostawę, możliwość przekierowania paczki na inny adres czy dostarczanie przesyłek także w soboty. Więcej dostępnych metod płatności także może wpłynąć na wybór konkretnej firmy kurierskiej, ponieważ świadczy o wysokiej jakości obsługi i dbałości o klienta.

Jeśli zajmujesz się usługami transportowymi i szukasz sposobów na zwiększenie swojej konkurencyjności, warto zastanowić się nad wyposażeniem pracowników w nowoczesne urządzenia pozwalające na opłacenie przesyłki za pomocą karty lub urządzeń mobilnych. Niewielki czytnik kart płatniczych to idealne rozwiązanie w przypadku firm, które przyjmują płatności w ruchu - pozwalają na akceptowanie płatności kartowych w dowolnym miejscu, a tym samym zapewniają wygodę klientom.

[1] https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/12/Raport-Platnosci-cyfrowe-2020-10.12.2020.pdf

[2] https://www.elavon.pl/artykuly/badanie-metod-platnosci.html

[3] https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/e-commerce-w-polsce-2020.html

Artykuł sponsorowany