Dziś kilka minut po północy strażacy zostali wezwani do nietypowego zdarzenia. Zgłoszenie brzmiało: - W stajni leży chory koń, zwierzę waży około 500 kg, prośba o pomoc straży pożarnej w podniesieniu zwierzęcia celem umożliwienia udzielenia mu pomocy medycznej.

Kiedy jednostki straży pożarnej przybyły na miejsce zdarzenia w Roztropicach (gmina Jasienica), koń wierzchowy leżał w stajni i wymagał interwencji lekarza. Aby podać zwierzęciu leki, konieczne było postawienie konia na nogi w celu zapewnienia lepszego krążenia.

- Strażacy wyciągnęli konia ze stajni w pozycji leżącej. Zwierzę ewakuowano na rozścielonej słomie. Następnie do jego pionowania wykorzystano będący na miejscu traktor oraz węże strażackie, z których zrobiono pasy oplatające tułów konia - relacjonuje Patrycja Pokrzywa z PSP w Bielsku-Białej.

Po postawieniu konia na nogi weterynarz zaaplikował pacjentowi leki. Po kilku minutach zwierzę zostało przeprowadzone do stajni w asekuracji traktora. W akcji uczestniczyły zastępy z JRG2 Bielsko-Biała oraz OSP w Roztropicach.

bb

Foto: straż