Tauron Dystrybucja przygotowuje się do wymiany liczników energii elektrycznej swoich klientów. Największy operator sieci dystrybucyjnej w kraju planuje do 2031 wymienić ok. 6 mln liczników. Operacja zaplanowana jest także na terenie oddziału Bielsko-Biała.

Wymiana liczników prądu wynika z założeń nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce. Wdrożenie urządzeń zdalnego odczytu umożliwi efektywniejsze monitorowanie stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI jest konsekwencją nowelizacji przepisów, które wprowadziły obowiązek instalacji na masową skalę liczników zdalnego odczytu.

Jakie będą korzyści dla klientów? To łatwiejszy dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej, możliwość rozliczeń na podstawie danych rzeczywistych, brak wizyt inkasentów, a także dostęp w aplikacji do danych dotyczących zużycia i struktury poboru energii.

Kiedy rozpocznie się wymiana liczników energii elektrycznej w Bielsku-Białej? Według planów spółki Tauron Dystrybucja, dopiero w latach 2027-30. W tym okresie dojdzie do wymiany ok. 1,8 mln liczników w czterech oddziałach: w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie.

bak