Na przystankach MZK w Bielsku-Białej zamontowano pięć nowych wiat dla pasażerów. Są to głównie szerokie obiekty trzy- lub czteromodułowe poza wyjątkiem przy Szpitalu Miejskim, gdzie w związku na ograniczonymi możliwościami terenowymi (prywatna własność działki za wiatą oraz słup energetyczny na środku chodnika) została zamontowana wiata w wersji fit.

Pod koniec grudnia 2021 stanęły nowe wiaty na przystankach autobusowych:
* Boboli Szpital Wojewódzki kierunek ul. Długa (44),
* Bystrzańska Urząd Skarbowy kierunek centrum (51),
* Wapienica Dzwonkowa kierunek centrum (81),
* Grunwaldzka Szpital Miejski kierunek Hulanka (113),
* Hałcnów Kościół kierunek Pisarzowice (355).

Bielsko-Biała zostanie podzielone. Trzeba przemalować wiaty przystankowe?

Na przystankach Boboli Szpital Wojewódzki, Wapienica Dzwonkowa oraz Hałcnów Kościół stanęły standardowe szerokie wiaty trzymodułowe, a na przystanku Bystrzańska Urząd Skarbowy z uwagi na znacznie większe potoki pasażerskie wybudowano wiatę czteromodułową. Na przystanku Grunwaldzka Szpital Miejski w związku z ograniczonymi możliwościami terenowymi (prywatna własność działki za wiatą oraz słup energetyczny zlokalizowany na środku chodnika) została zamontowana wiata trzymodułowa z cofniętymi ścianami bocznymi.

Zamontowanie tego typu wiaty ma na celu umożliwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie chodnika, w tym w szczególności w związku z koniecznością zapewnienia przejazdu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz osobom z małymi dziećmi w wózkach. Koszt produkcji, dostawy i montażu wiaty w wersji fit wraz z niezbędnymi uzgodnieniami branżowymi wyniósł niespełna 13.5 tys. zł.

Przystanki Boboli Szpital Wojewódzki oraz Grunwaldzka Szpital Miejski do tej pory były wyposażone w kilkunastoletnie wiaty stanowiące własność prywatną Fundacji Rozwoju Miasta Bielska-Białej, które w związku z bardzo złym stanem technicznym - na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bielska-Białej - zostały zdemontowane na początku października.

Nowe konstrukcje w kolorze grafitowym wyposażone są w siedziska o długości 2/3 lub 3/4 długości wiaty, dzięki czemu jeden moduł wiaty pozbawiony siedziska jest dedykowany osobom poruszających się na wózku inwalidzkim lub podróżującym z dziećmi w wózkach, umożliwia też swobodne odczytanie rozkładów jazdy i informacji pasażerskiej zamontowanej w gablocie rozkładowej. Całkowity koszt zamówienia wraz z usługą dostawy i montażu wyniósł 75,7 tys. zł. W najbliższym czasie wiaty zostaną doposażone w naklejki z numerem i nazwą przystanku oraz z numerami obsługiwanych linii komunikacyjnych.

bb

Na zdjęciu: nowa wiata na przystanku Boboli Szpital Wojewódzki, fot. Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej