Czy wkrótce w Bielsku-Białej będzie można studiować medycynę? Krok w tym kierunku wykonała we wtorek rada Akademii Techniczno-Humanistycznej, przyjmując uchwałę kierunkową w tej sprawie. Podjęcie dokumentu nie oznacza, że taki kierunek powstanie, ale jest pewną sugestią dla władz uczelni i rektora ATH.

Wczoraj odbyło się posiedzenie rady bielskiej ATH. W jej skład wchodzą przedstawiciele środowiska akademickiego, samorządu studenckiego oraz osoby spoza kręgu uczelni - m.in. prezes spółki Rekord SI Janusz Szymura czy dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Przewodniczącym organu jest Paweł Wróbel, zawodowo od wielu lat związany z firmą Astor.

Jak dowiedział się portal, rada podjęła uchwałę kierunkową w sprawie utworzenia studiów medycznych na ATH. Za jej przyjęciem głosowało sześciu członków, jedna osoba się wstrzymała, nikt nie był przeciw. Jak słyszymy, przyjęcie uchwały to m.in. odpowiedź na fakt, że w Beskidzkim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim utworzono oddziały kliniczne prywatnej uczelni z Górnego Śląska oraz narastające problemy braku kadry medycznej. Praktycznie każdego miesiąca w rożnych częściach kraju z powodu braku medyków zamykane są kolejne oddziały szpitalne. W Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada ok. 2,4 lekarza, tymczasem średnia UE wynosi ok. 3,4.

Uchwała ma charakter sugestii dla władz uczelni i rektora ATH, nie jest dla nich wiążąca. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej w swoich strukturach posiada wydział nauk o zdrowiu. Od wielu lat w formie studiów stacjonarnych i zaocznych kształci studentów na kierunku pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz zdrowie publiczne.

bak