Gotowa do odsłonięcia jest instalacja artystyczna na rondzie u zbiegu ul. Stawowej, Szarotki i Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Czesława Niemena, patrona ronda, upamiętniają dwa witraże. W centralnym punkcie zasadzony został klon czerwony, a wiosną pozostała część terenu będzie zagospodarowana. Docelowo po zapadnięciu zmroku instalację mają rozświetlać reflektory skierowane na wybrane fragmenty obrazu.

Instalacja artystyczna zrealizowana na skrzyżowaniu ul. Stawowej, Szarotki i Cieszyńskiej ma formę dwóch półpierścieni o promieniach ok. 285 cm i wysokości od 233 do 323 cm. Każdy półpierścień tworzą dwie płyty z blachy cor-ten. To specjalny materiał, na powierzchni którego wydzielają się tlenki miedzy, czyli popularna patyna, co łudząco przypomina rdzę. Taka powłoka chroni blachę i zapewnia jej długowieczność bez potrzeby konserwacji.

Efekt przypominać ma witraże

Na elementach blachy wycięto laserem napisy „Niemen” z muzycznymi motywami w postaci nutek, a także cztery tafle szklane przedstawiające twarz wielkiego artysty. Jeden półpierścień nawiązuje do najbardziej znanej płyty „Dziwny jest ten świat”, a na drugim widzimy barwny portret wielkiego artysty. Całość instalacji uzupełniają słupki konstrukcyjne - po siedem elementów na każdy półpierścień (łącznie czternaście słupów).

Zgodnie z projektem, po zapadnięciu zmroku instalację będą rozświetlać reflektory skierowane na wybrane fragmenty obrazu. Uzyskany efekt przypominać ma witraże. - Funkcją instalacji jest upamiętnienie Czesława Niemena - polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, piosenkarza i wokalisty rockowego, autora tekstów piosenek, jednego z najważniejszych twórców muzyki w Polsce - czytamy w dokumentacji projektowej.

Odsłonięcie na początku grudnia

Autorami koncepcji instalacji są artysta Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski. Prace wykonała bielska firma Grafis Projekt. Jak poinformowano portal w Miejskim Zarządzie Dróg, który jest inwestorem zadania, instalacja artystyczna została już ukończona i jest gotowa do odsłonięcia. Powinno to nastąpić na początku grudnia. Dodatkowe prace w tym miejscu wykonuje wydział gospodarki miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

W centralnej części ronda posadzony został klon czerwony. Ostateczna kwestia zagospodarowania skrzyżowania pod kątem zieleni będzie w najbliższych tygodniach analizowana w Ratuszu. Urzędnicy biorą pod uwagę kilka koncepcji, w tym utworzenie w tym miejscu łąki kwietnej lub bylinowej. Ostateczna decyzja zależeć będzie m.in. od posiadanych środków budżetowych. Dotychczas prace kosztowały ok. 160 tys. zł.

bak